Yatırım yapmaya başla!

Google, Android için Sesli Arama Kayıt Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Google, Android kullanıcılarının uzun zamandır beklediği arama kaydetme özelliğini getiriyor.
Google, Android için Sesli Arama Kayıt Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez iletişim araçları haline geldi. Gelişen teknoloji ile beraber bu cihazlar hem donanım hem de yazılım tarafında yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Yazılım devi Google, milyonlarca akıllı telefon kullanıcısına Android işletim sistemi ile ulaşıyor. Açık kaynak kodlu olan işletim sistemi hem Google tarafından hem de diğer akıllı telefon üreticileri tarafından sürekli geliştiriliyor ve yeni bir arayüze sahip oluyor. Mobil cihaz kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu özelliklerden birisi arama kaydetme olmakta.

Bu özellik Play Store’da yer alan çok sayıda üçüncü parti Android uygulaması ile kullanılabiliyor. Ancak kullanıcılar uzun zamandır Google’ın mobil işletim sisteminde doğrudan bu özelliğe yer vermesini bekliyor. Şirketten gelen haberler Android işletim sisteminde doğrudan arama kaydetme özelliği olacağı yönünde.

Arama Kaydetme Özelliği Yolda

Arama Kaydetme Özelliği Yolda

Google’ın bir süredir Android işletim sistemi için arama kayıt özelliği üzerinde çalıştığı biliniyordu. Gelen son haberler teknoloji devinin bu özellik için geri sayıma başladığını gösteriyor. Şirketin test aşamasında olan bu özelliği Hindistan’daki bazı Nokia kullanıcıları için yayınladığı belirtiliyor. Yazılı devi ayrıca paylaştığı bir görsel ile arama kayıt özelliğinin nasıl kullanılabileceğini adım adım anlatıyor. Şirket destek sayfasından yayınlamış olduğu bu görseli bir süre sonra kaldırdı.

Bu da çalışmalarda sona yaklaşıldığını gösteriyor. Arama kaydetme deneyimini kullanmak için kullanıcıların en düşük Android 9 ve üstü sürümlere sahip olması gerekiyor. Bununla beraber cihazlarda bulunan telefon uygulamasının da güncel sürüme sahip olması lazım. Çıkan görselde desteklenen cihaz, ülke veya bölge ifadeleri ise dikkat çekiyor.

Google bu konuyla ilgili şu an için detaylı bir bilgi vermiyor. Bazı tahminlere göre bu özellik tüm ülkelerde kullanıma sunulmayacak. Aynı şekilde hangi akıllı telefon modellerinde arama kaydetme özelliğinin olacağı ise merak edilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkıyor. Arama kaydetme özelliğini kullanmak için ekranda görünecek bir kayıt butonuna basmak yeterli olacak.

Karşı Taraf Haberdar Olacak

Karşı Taraf Haberdar Olacak

İlk kullanımda uygulama kullanıcılara yerel kurallara uyulmasını gerektiren bir bildirim gönderiyor. Söz konusu arama kaydetme işlemi sırasında görüşmenin karşı tarafı, bu özelliğin aktif aldığından haberdar ediliyor. Burada amaçlanan görüşmenin kötü amaçlı olarak kullanılmasını engellemek olmakta. Kayıt işlemi duraklatıldığında ya da başlatıldığında, bu durum karşı tarafa sesli bir mesaj ile iletiliyor.

Kaydedilen görüşmeleri Son Aramalar bölümünde bulunan kişinin ismine tıklanarak dinlemek mümkün olacak. Bu görüşmeler aynı zamanda çeşitli yollar ile paylaşılabilecek. Android işletim sisteminde henüz sunulmayan bu araç, bir süredir Xiaomi kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Çinli teknoloji devi MUI10 arayüzü ile birlikte bu özelliği kullanıcılarına sunmuştu. Google’ın çalışmalarını bitirmesi ile beraber önümüzdeki günlerde tüm Android kullanıcılarına bu özelliği ulaştırması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum