Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Son Güncellediği Verilere Göre Android Oreo’nun Kullanım Oranı Büyük Artış Gösterdi

Google, popüler mobil yazılımı Android’in kullanım oranlarını yeniden güncelledi. Yeni rapora göre Android Oreo’nun kullanım oranında bariz artış gözlemlendi.
Google’ın Son Güncellediği Verilere Göre Android Oreo’nun Kullanım Oranı Büyük Artış Gösterdi

Google’ın mobil işletim sistemi Android geçen zaman içerisinde çok geniş bir kesime hitap etmeye başladı. Rakibi Apple’ın yazılımı iOS ile uzun zamandır dişli bir rekabetin içerisinde olan Google, Android’in her yeni sürümünde getirdiği çeşitli yenilikler ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Android ekosisteminde bugüne kadar çok sayıda işletim sistemi kullanıma sunulmuş durumda. Bunlardan bir kısmı ile artık kullanılmıyor ya da eski cihazlar tarafından kullanılır durumda. Diğer tüm teknoloji şirketleri gibi Google da geliştirdiği son yazılımların kullanım oranını artırmak için önemli çaba sarf ediyor. Google’ın son olarak yaptığı duyuru ile Android sürümlerinin güncel kullanım oranlarını açıkladı.

Android Pie Listede Yok

Android Pie Listede Yok

Bilindiği üzere Android ailesinin son sürüm Android Pie Mart ayı içerisinde Google tarafından kullanıma sunulmuştu. Ancak yapılan son duyuruda Android Pie’nin kullanım oranı halen sıfıra yakın gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan benzer bir raporda yine Android Pie’a dair herhangi bir kullanım oranına rastlanmamıştı.

Burada başlıca sebep, telefon üreticilerinin halen Android Pie yazılımını kullanıcılara dağıtmaya başlamamış olması. Bir önceki sürüm Android Oreo’nun ise kullanım oranını artırdığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde yüzde 0.2 gibi küçük bir oranla kullanılan işletim sistemi, son açıklanan rapor ile yüzde 14.6’ya kadar yükselmeyi başardı.

Nougat Hala Lider

Nougat Hala Lider

Çizelgede de görüldüğü üzere Android ekosisteminin halen en çok kullanılan işletim sisteminin, yüzde 30.8 ile Nougat olduğu görülüyor. Ayrıca daha önceki işletim sistemleri Marshmallow Gingerbread, Kitkat ve Lollipop gibi sürümlerin kullanım oranlarında her geçen gün düşüş yaşanmaya devam ediyor.

Akıllı telefon üreticilerinin amiral gemisi modelleri için Oreo güncellemelerini tamamladığı ve orta seviye modellere geçiş yaptığı belirtiliyor. Oreo’nun kullanım oranındaki artışın başlıca sebebi olarak bu durum gösteriliyor. Önümüzdeki günlerde telefon üreticilerinin Android Pie’yı yayınlamaya başlamasıyla bu oranlar baştan aşağı değişecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum