Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google, Android 12 ile Beraber Play Store Dışındaki Mağazaları Sevindiren Adım Atacak

Google’ın önümüzdeki aylarda yayınlayacağı Android 12 ile beraber üçüncü parti mağazaların kullanımında kolaylık sağlanacağı açıklandı.
Google, Android 12 ile Beraber Play Store Dışındaki Mağazaları Sevindiren Adım Atacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google, akıllı telefonların büyük bölümüne işletim sistemi desteğini sağlıyor. Günümüzde iPhone modelleri dışında kalan tüm akıllı telefonlarda Android tabanlı arayüzler kullanılıyor. Bu telefonların uygulama desteği ağırlıklı olarak Google’ın resmi mağazası Play Store aracılığı ile sağlanıyor. Mağaza çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor ve her geçen gün bu sayı hızla artıyor.

Android ekosisteminde Play Store’un dışında başka uygulama mağazaları da bulunuyor. Samsung’un Galaxy Store ve Huawei’nin App Gallery mağazası üçüncü parti mağazalar olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki aylarda kullanıcılara sunulacak Android 12 sürümü ile beraber bu mağazaların kullanımında birtakım kolaylıklar sağlanacağı açıklandı.

Üçüncü Taraf Mağazaları Sevindiren Açıklama

Üçüncü Taraf Mağazaları Sevindiren Açıklama

Android ekosisteminde kullanıcıların uygulama için farklı mağaza seçeneklerinin yer aldığı biliniyor. Apple’ın iOS için kullanıcılara ve geliştiricilere App Store’dan başka bir seçenek sunmadığını söyleyebiliriz. Google önümüzdeki aylarda yeni işletim sistemi olan Android 12 sürümünü yayınlamaya hazırlanıyor. Yeni sürüm ile beraber üçüncü taraf uygulama mağazalarının kullanımının daha kolay bir hale getirileceği açıklandı.

Bu kolaylıklar arasında uygulama içi ödeme sistemleri, COVID-19 döneminde zorluk yaşayan işletmeler ve Android için uygulama geliştirmeye yönelik adımlar yer alıyor. Geliştiricilerden konuyla ilgili gelen bir geri bildirime Google’dan “Android’in sahip olduğu güvenlik önlemlerinden ödün vermemeye dikkat ederken diğer yandan kullanıcıların cihazlarında diğer uygulama mağazalarını kullanmalarını daha da kolaylaştıracak” açıklaması yapıldı.

Play Store’da Denetim Artacak

Play Store’da Denetim Artacak

Üçüncü taraf mağazalara sunulacak bazı kolaylıkların yanı sıra Play Store’daki uygulama içi ödeme sistemlerine yönelik daha sıkı kontrol getirileceği açıklandı. Bilindiği üzere Google kendi mağazasında yapılan uygulama içi satın alma işlemlerinden yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Şirket açıklamasında, “dijital ürünler satan tüm geliştiricilerin Google Play’in faturalandırma sistemini kullanması gerekir” ifadelerine yer veriyor. Geliştiricilerin büyük bölümünün Google Play’in faturalandırma sistemini kullandığını belirten Google, bu kurala uymayanlara yönelik daha katı yaptırımların yolda olduğunu açıkladı.

Şirket geliştiricilerden 30 Eylül 2021 tarihine kadar belirlenen kurallara uyum sağlamasını istiyor. Google ayrıca üçüncü taraf mağazalarda farklı ödeme seçenekleri ve abonelik sistemlerinin de kullanılmasını engellemiyor. Ancak uygulama içerisinde bu hizmetin belirtilmesi yasaklanmış durumda.

Sistem Epic Games’in Yararına

Sistem Epic Games’in Yararına

Google’ın üçüncü taraf mağazalar için almış olduğu karar son günlerde Fortnite ile gündemden düşmeyen Epic Games’i de ilgilendiriyor. Bilindiği üzere oyun geçtiğimiz günlerde iOS mağazası App Store ve Play Store’dan ödeme sistemlerini ihlal ettiği için kaldırılmıştı. Android ekosisteminde oyun farkı mağazalardan ya da Epic Games’in kendi sitesi üzerinden indirilebiliyor. iOS tarafında ise böyle bir durum mümkün değil ve iPhone kullanıcıları Fortnite’ı yeniden yükleyemiyor.

Google bu şirketlerin ilerleyen dönemde Google Play faturalandırmasını kullanmak zorunda kalmayacağını belirterek, “Küresel salgının, birçok işletmenin fiziksel işlerini dijitale taşıma ve kitlelerin müşterilerini yeni bir şekilde çekme, örneğin yüz yüze deneyimleri ve dersleri çevrimiçi taşıma gibi zorlukları aşmak zorunda kalmasıyla sonuçlandığını biliyoruz. Önümüzdeki 12 ay boyunca, bu işletmelerin ödemeler politikamıza uyması gerekmeyecek ve önümüzdeki yıl içinde durumu yeniden değerlendirmeye devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Android 12 ile beraber uygulama geliştiriciler ve mağazalar için yeni bir dönemin başlayacağı anlaşılıyor. Apple’ın da bazı durumlara özel geri adımlar attığı biliniyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Facebook’un ücretli çevrimiçi etkinliklerinden komisyon almayacağını açıklamıştı.

Alınan bu karar geçici bir süreliğine de olsa Apple’ın geri adım atması geliştiriciler tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Yine de Apple’ın iOS mağazasında Google Play’e göre çok daha katı kurallara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu