Yatırım yapmaya başla!

Google Geliştirdiği Android 11’in İlk Betası için Geri Sayımı Başlattı

Google geliştirme sürecinde olan işletim sistemi Android 11’in ilk beta sürümünün ne zaman yayınlanacağını açıkladı.
Google Geliştirdiği Android 11’in İlk Betası için Geri Sayımı Başlattı

Akıllı telefonlar hemen herkes tarafından kullanılan başlıca iletişim araçları haline geldi. Bu cihazların donanım tarafında olduğu kadar yazılım tarafında da sürekli bir değişik geçirdiğini söyleyebiliriz. Günümüzde iOS ve Android işletim sistemleri kullanıcıların mobil cihaz deneyiminde önemli paya sahip olmakta. Geçtiğimiz yıl içerisinde iOS 13 ve Android 10 işletim sistemleri kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Her iki işletim sisteminde başta karanlık mod özelliği olmak üzere pek çok yenilik ve iyileştirme kullanıcıların karşısına çıktı. Her iki şirket de işletim sistemlerini güncellemeye ve yeni sürümler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Android aracılığı ile milyonlarca kullanıcıya yazılım desteği sağlayan Google, bir süredir yeni işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Bir süre önce Google Android 11’in geliştirici sürümünü yayınlamıştı. Bu sürümde kablosuz şarj için yeniliklerin olacağı ortaya çıkmıştı. Kullanıcılar bir süredir beta sürümünün ne zaman geleceğini merak ediyordu. Google merakı sona erdiren açıklamayı yaptı ve Android 11 betasının yayınlanacağı tarihi duyurdu.

Android 11 Betası Geliyor

Android 11 Betası Geliyor

Yazılım devi Android 11’in beta sürümünün ne zaman yayınlanacağını açıkladı Şirketten yapılan duyuru ile beklenen sürümün 3 Haziran tarihinde yayınlanacağı netliğe kavuştu. Son araştırmalar mobil işletim sistemi pazarında Google’ın yüzde 70’i aşkın paya sahip olduğunu gösteriyor. Android 10’un halen güncellemelerinin sürdüğü şu günlerde bir yandan ise Android 11 için sona yaklaşılıyor.

Bilindiği üzere Coronavirus pandemisi nedeniyle Mayıs ayında düzenlenmesi planlanan Google I/O etkinliği iptal edilmişti. Şirket bu etkinliğin oluşturacağı eksikliği kapatmak adına 3 Haziran tarihinde The Beta Launch adında çevrimiçi bir yayın gerçekleştirecek. Bu etkinlikte Android ekibinin son çalışmaları hakkında bilgilendirmeler yapılacak. Google’ın etkinliğe dair paylaştığı videodan soru cevap etkinliği olacağı anlaşılıyor.

Takvim Virüs Nedeniyle Aksadı

Takvim Virüs Nedeniyle Aksadı

Bu etkinlikte izleyicilerden gelen sorular Android Başkan Yardımcısı Dave Burken tarafından yanıtlanacak. Beta sürümün Mayıs ayı içerisinde yayınlanması planlanıyordu. Ancak COVID-19 salgını pek çok alanda olduğu gibi Android takviminde de bazı aksamalara neden oldu. Şirket bu süre içerisinde aradaki boşluğu doldurmak için Android 11 DP 4 adlı bir sürüm yayınladı.

Google takvimine göre ikinci betanın Temmuz, üçüncü betanın ise Ağustos ayı içerisinde yayınlanması planlanıyor. Eylül ayında ise Android 11’in kararlı sürümün kullanıcılara sunulması bekleniyor. Tabi akıllı telefon üreticilerinin bu sürüm üzerinden kendi arayüzlerini geliştirmesi biraz zaman alacaktır. 2021 yılı içerisinde Android 11’in mobil cihaz kullanıcılarına dağıtımının başlayacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum