Yatırım yapmaya başla!

Google Android 11 için Çift Dokunma Özelliğini Test Ediyor

Google üzerinde çalıştığı yeni Android sürümü için farklı bir özellik üzerinde çalışıyor.
Google Android 11 için Çift Dokunma Özelliğini Test Ediyor

ABD’li teknoloji devi Google, akıllı telefonların büyük bölümüne işletim sistemi desteği sağlıyor. Android sürümlerini her yıl yenileyen şirket, şu sıralar yeni tanıtacağı işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Android 11 Developer Preview sürümü yayınlandı ve gelecek olan yeni işletim sistemine dair pek çok özellik ortaya çıkmaya başladı. Bilindiği üzere Google, Android’e getireceği yeni özellikleri ilk olarak kendi akıllı telefonu Pixel modellerinde tes ediyor.

Son olarak kullanıcı dostu yeni bir özelliğin daha bu telefonlar üzerinde test edildiği ortaya çıktı. Şirket Android 11 ile beraber kullanıcılara çift dokunma deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar bu sayede kolayca pek çok özelliği aktif hale getirip kullanabilecek. Üstelik bu özelliğin çalışması için akıllı telefonun üzerinde özelleştirilmiş bir donanımın olması gerekmiyor.

Android 11 için Çift Dokunma İşlevi

Android 11 için Çift Dokunma İşlevi

Yazılım devi önümüzdeki aylarda yeni işletim sistemi Android 11’i resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor. Her yeni sürümde olduğu gibi Android 11’de de farklı özellikler ve iyileştirmelerin olacağı biliniyor. Android 10 ile gelen başlıca özellik karanlık mod olmuştu. Bu yenilik sonrası pek çok geliştirici kendi uygulamalarını bu tema ile uyumlu hale getirmeye başlamıştı. Android 11’de ide çift dokunma özelliğinin bu anlamda öne çıktığını söyleyebiliriz.

Pixel modelleri üzerinde test edilen özellik ile telefonun arka tarafında çift tıklama yaparak pek çok uygulamayı çalıştırabilecek. Gelen aramalar, alarm erteleme gibi yaygın olarak kullanılan pek çok araç çift tıklama yoluyla yönetilebilecek. Columbus adı verilen özellik ile beraber aynı zamanda kamera uygulamasını başlatmak mümkün olacak. Google bu özelliği geliştirirken telefonlarda özel bir donanım olmasını gerekli kılmıyor. Cihazın hareketini kontrol eden jiroskop ve ivmeölçer gibi donanımların olması yeterli.

Kullanıcılar Özelliği Kişiselleştirebilecek

Kullanıcılar Özelliği Kişiselleştirebilecek

Halihazırda bu özelliğin varsayılan ayarlarında ise Google Asistan tanımlı olacak. Kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda bu özellikleri değiştirebilecek. Ayarlanabilecek diğer özellikler Zamanlayıcıyı kapat, Kamerayı Başlat, Google Asistan’ı başlat, Medyayı oynat / duraklat, Durum çubuğunu daralt, Gelen telefon çağrılarını sessize al, Erteleme alarmları, Bildirimlerin sabitlemesini kaldır ya da kullanıcı tarafından seçilebilecek herhangi bir işlem şeklinde sıralanıyor.

Google yeni özelliğini şu an için Pixel 2 ve Pixel 3 modellerinde çalıştırdığını raporladı. Yeni Android 11 ile beraber diğer akıllı telefon modellerinde de bu özelliğin kullanıma sunulduğunu göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum