Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman, Kasım’da Çin Yuanının Dolar Karşısında 7,2’ye Düşebileceğini Söyledi

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Kasım ayında Çin yuanının dolar karşısında zayıflayabileceğini tahmin etti.
Goldman, Kasım’da Çin Yuanının Dolar Karşısında 7,2’ye Düşebileceğini Söyledi
Yorum

Goldman Sachs’a göre; Çin yunının Amerikan dolarına karşı yakın vadeli bir zayıflık göstermesi muhtemel görülüyor. Çin Halk Bankası, günün orta noktasını 7,0749 olarak belirledikten sonra onshore yuan Hong Kong/Singapur saatine göre 02:28’de 7,0663 seviyesinden işlem gördü. USD/CNH ise 7,0690 seviyesine bulunuyor.

Goldman Sachs’ın küresel döviz kurları ve yükselen piyasalar stratejisinin genel müdürü Zach Pandl, “Dolar karşısında 7,20 seviyesine yükseleceğimizi tahmin ediyoruz, bu nedenle sabit bandın zayıf ucuna doğru işlem görüyoruz,” dedi. Bu hamlenin büyük olasılıkla gerçekleşeceğini gelecek ay boyunca en iyi tahminleri olarak gördüklerini söyledi.

Bu ayın başlarında ABD ve Çin ticaret müzakerelerinde kısmi bir atılım gerçekleştirdiğinde yuan, 7,11 seviyelerinden 7,06 seviyelerine yükselmişti.

Goldman, Kasım'da Çin Yuanının Dolar Karşısında 7,2'ye Düşebileceğini SöylediÇin, anakarada işlem gören yuan için döviz kurunun sık kontrolünü elinde tutuyor. Gün orta noktası oranının yüzde 2 üstünde veya altında dar bir bant içinde işlem yapılmasına izin veriliyor. Eğer çok fazla sapma olursa Çin’in merkez bankası oynaklığa bir engel koymak için devreye girer.

Yuan, Ağustos ayında dolar başına psikolojik açıdan kritik olan 7 seviyesine zayıfladı ve analistler ABD’nin yüksek ihracat vergilerinin ardından Çin’in bunu telafi etmek adına yaptığını söylediler. ABD ise Çin’i para manipülatörü olarak etiketledi. Zayıf para birimi, bir ülkenin ihracatını uluslararası pazarlarda daha ucuz ve dolayısıyla daha cazip hale getirir.

Pandl, Çinli politika yapıcıların yuanı, para birimi reformlarının yapıldığı 2015’ten bu yana açık ve kapalı bir şekilde ekonomiyi dengelemek için kullandıklarını söyledi.

Ekonomiyi Dengelemek için KullanıyorPandl, “Bu eğilimin henüz değişmesi için bir neden görmüyorum. Döviz kurunun iç büyümeyi desteklemeye çalışmanın bir ölçüsü olmasına izin vermeye çalışmak için politika üzerindeki diğer kısıtlamalar göz önüne alındığında hala bir anlam ifade etmektedir,” ifadelerini kullandı.

Çin ise kendi ticaret savaşında ABD ile boğuşuyor ve aynı zamanda büyümesinde ılımlı bir seyir izliyor. Çin ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 6 artarak beklenenden yavaş arttı. Uzmanlar, Pekin’in yuanı çok fazla güçlendirmesine izin verme ihtimalinin düşük olduğuna işaret eden politikaların uygunluğuna öncelik vermesinin beklendiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu