Yatırım yapmaya başla!

GM’nin Eski CEO’su Bob Lutz Tesla Modellerine “Çok Çirkin” Dedi

Sivri diliyle ünlü eski General Motors CEO'sundan Tesla'ya yine bir kötüleme yağmuru geldi!
GM’nin Eski CEO’su Bob Lutz Tesla Modellerine “Çok Çirkin” Dedi

Bob Lutz‘ın anlamadığımız şekilde Tesla’ya karşı bir nefret besliyor. Birkaç senedir Lutz’un Amerikalı elektrikli araç üreticisi adına bazı olumsuz konuşmalar yapmıştı. Araştırmış olsak da nedenini bulamadık. 2017 yılında bir açıklama yapan eski GM yönetici, Tesla’nın aslında battığını ve iflas bayrağını yakın zamanda çekeceğini söylemişti.

İğneleyeci sözlerine devam eden Bob Lutz, bu sefer EV araç modellerinin şekillerine takılmış ve neredeyse ağzına geleni söylemiş. Özellikle çıkışı yakın bir zamana alınan Model Y için ayrıca bir şeyler dedi.

Lutz, Tesla’nın otomobil dünyasındaki durumunu ve modellerinin şekillerinden söz etti.

Sözlerini esirgemeyen Lutz, “Model Y son derece çirkin. Bu modeli kimin alacağını merak ediyorum. Model X gibi kambur şeylerden bir diğeri.” dedi. Model Y’yi ne spor ne de bir sedan olarak ele alınamayacağını, Model 3’ün yerini alabilecek kapasitede olmayacağını aktardı.

Lutz neden Model Y için bunları söylüyor? Tesla Model X SUV ile ayrıldığı nokta Y’nin daha kompakt olması. Bu hareketin aynısı Model S’in altında gelen sedan olan Model 3‘te de aynı.

Genel olarak Tesla yazılarımız içerisinde otomotiv sektörünün önemli kişilerin ağzından hiç “çirkin” olduğunu yazmamıştık.

Görüşlerine devam eden Lutz, yaklaşmakta olan modellerine “Yakında o spor arabayı yapacaklarını sanmıyorum. Kesinlikle Yarın yapmayacaklar. Bunu yaparlarsa, son derece aptalca olurlardı, çünkü tüm pazar bir fark yaratmak için yeterli değil. Akü teknolojisi konusunda Tesla diğer markalarla aynı yerde. Lityum iyon kullanıyor ve bunu x bir marka da kullanıyor.  Tesla’nın uzun menzilli modellere sahip olmasının nedeni normalden daha büyük bataryalar kullanmasıdır.” dedi.

Lutz pil konusunda haklı olabilir. Şu anda Tesla’nın en büyük avantajı Panasonic ile Gigafactory çatısı altında çalışarak, modellerine daha uzun menzilli bataryalar imal edebiliyor.

Şu var ki Tesla sadece kendisini elektrik motorlarıyla ön plana çıkarmıyor. Kaliforniya merkezli şirket modellerine üst düzey bir otonom teknolojisiyle teslim ediyor. Ve ilk bunu firmada yaygın olarak gördük.

Öte yandan herkesin hayalinde kurduğu Summon-Çağır Gelsin özelliğini de Tesla geliştirerek araçlarına entegre etti. Açıkçası günümüz şartlarında bu kadar özelliği bir arada sunabilmeye, başarı olarak görüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum