Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Glassdoor Yılın En Büyük Anlaşmalarından Biri Olmayı Nasıl Başardı?

Recruit Holdings tarafından 1.2 milyar dolar karşılığında satın alınan Glassdoor, nasıl böyle bir noktaya geldi? İşte yanıtı...
Glassdoor Yılın En Büyük Anlaşmalarından Biri Olmayı Nasıl Başardı?
Son Güncelleme: 
Yorum

2007 yılında Tim Besse, Robert Hohman ve Rich Barton tarafından kurulan Glassdoor, Japonya merkezli Recruit Holdings tarafından 1.2 milyar dolara satın alındı. Ünlü iş arama ve değerlendirme sitesinin, dünyanın bir numaralı iş arama sitesi Indeed’in de sahibi Recruit Holdings tarafından satın alınması dikkat çekerken söz konusu satış teknoloji sektöründeki en büyük anlaşmalardan biri olarak gösterildi. Çalışılacak en iyi iş yerleri gibi listeleriyle, adaylara şirketler hakkında detaylı bilgi sağlayan ve milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Glassdoor’un 1.2 milyar dolara satılması sektörde epey konuşuldu.

Haliyle bu durum, iş arama sitesinin kurucularını ve hikayelerini de gündeme getirdi.

Glassdoor Kurucuları Tim Besse, Robert Hohman ve Rich Bartonİşte bu noktada sizlere Tim Besse, Robert Hohman ve Rich Barton’un milyar dolarlık yolculuğundan bahsedebiliriz. Öncelikle Robert Hohman’ın kariyerine Microsoft’ta bir yazılım mühendisi olarak başladığını ve Microsoft Expedia Travel Services’in ilk çalışanlarından biri olduğunu söyleyelim.

2006 yılında kariyerine ara vererek çocuklarıyla ilgilenmeye başlayan Hohman, bir dönemini bütün gün boyunca bilgisayar oyunu oynayarak geçirmiş.

Glassdoor Nasıl Kuruldu Fakat nihayetinde bir şeyler yapması gerektiğini düşünerek “akıl hocam” diye tanımladığı Rich Barton’a başvurmuş. Expedia ve Zillow’un kurucusu Barton’la bir araya gelen Hohman, Barton’un aklına gelen fikirle Glassdoor’un temellerini atmış. İnsanlara daha önce sahip olmadıkları bilgileri sunma fikriyle yola çıkan ikili, Tim Besse’yi de ekiplerine katarak Glassdoor’u hayata geçirmiş.

Neticede üç kurucu Glassdoor’u, şu anda binlerce çalışanı olan ve 1.2 milyar dolarlık fiyata satılan bir şirkete dönüştürmüş.

Glasdoor 1.2 Milyar Dolara SatıldıYeri gelmişken; satışın ardından üçlünün CEO, başkan ve stratejik danışman olarak görevlerini sürdürecekleri bilgisini de paylaşalım. Ancak anlaşmanın üç kurucuya ne kadar para kazandıracağı konusunda herhangi bir şey söylenmedi.

Sonuçta; tartışmalı bir konsept üzerine çalışsalar da Glassdoor aracılığıyla mükemmel bir iş çıkartan ve bugün iş dünyasının en popüler sitelerinden birini yaratan üçlü fikirlerini hayata geçirebilmenin memnuniyetini yaşıyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu