Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Gişeden Darbe Yemiş Başyapıt Niteliğindeki 5 Film

Gişeden Darbe Yemiş Başyapıt Niteliğindeki 5 Film

Sanat, sanat için midir? Sanat, toplum için midir? Yoksa sanat, gişe hasılatı için midir? Sinema sektöründe başyapıt haline gelmiş birçok film, bu üç maddeyi birlikte içeriyor. Dünya çapında tanınan, muhteşem bir kurgu ve oyunculukla çekilen bazı efsanevi projeler; gösterime girdikleri tarihlerde maalesef başarıyı yakalayamamışlardır.

Tahmin ettiğinizden daha yüksek bütçe ile çekilmiş Hollywood filmleri arasında yer alan bazı yapımlar bile yüksek hasılatlara ulaşma yolunda ilerlerken, böylesine muhteşem filmlerin gişeden darbe yemesi hak mıdır bilinmez. Listemizde yer alan filmleri gördüğünüzde sizler de fazlasıyla şaşıracaksınız. Günümüzde birer efsane olan bu yapımlar, bünyelerinde barındırdıkları birçok oyuncunun daha da yükselmesini sağlarken; maalesef ki gişede aynı başarıyı gösterememişlerdir.

Sinema severlerin birçoğu tarafından baştacı olarak görülen IMDB’de ilk 250, hatta ilk 50 içerisinde yer alan ve mutlaka izlenmesi gereken filmlerden olan bu yapımların gişedeki başarısızlıkları bile efsaneleşmelerini önleyememiştir. Şimdi dilerseniz, gişeden büyük bir darbe yese de halen daha birçok insan tarafından en iyi filmler arasında gösterilen bu başyapıtların hangileri olduklarına birlikte göz atalım.

İşte karşınızda gişede darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler:

5 Donnie Darko (Karanlık Yolculuk)

Donnie Darko (Karanlık Yolculuk)Video oyunlarından uyarlanmış yüksek hasılatlı en iyi filmler arasında yer alan Pers Prensi filminin yıldızı Jake Gyllenhaal’ın belki de yükselmesine ön ayak olan bir yapım olan Donnie Darko, 2001 yılında gösterime girdi. 6 milyon dolarlık bütçe ile çekilen bu efsanevi film, gişeden sadece 1.3 milyon dolarlık gelir elde edebildi. Internet Movie Database (IMDB) adı verilen, dünya çapında filmlerin değerlendirildiği en prestijli siteden almış olduğu 10 üzerinden 8.2 puanın yanı sıra en iyi 143. film olarak gösterilen Donnie Darko (Karanlık Yolculuk), gişede hayal kırıklığı yaşamasına rağmen DVD satışlarından 10 milyon doların üzerinde kazanç sağlamıştır.

4 Blade Runner (Bıçak Sırtı)

Blade Runner (Bıçak Sırtı)Bir efsane olan ve Yıldız Savaşları serisinin en zengin oyuncuları arasında yer alan Harrison Ford’un yıldızlaştığı 1982 yapımı Blade Runner, insanların klonlandığı geleceğe ait olan bir dönemi anlatmaktadır. Dünyanın dışında koloniler oluşturan klonların ömürleri sabittir. Filmin ana karakteri Rick Decard (Harrison Ford), “Bıçak Koşucuları” adı verilen emniyet ekibinin emekli bir memurudur. Klonları öldürdüğü için işten çıkarılan Decard’ın başından geçenlerin anlatıldığı bu başyapıt da birçok ödül almasına rağmen gişede başarısız olmuştur. 28 milyon dolarlık bütçe ile çekilen bu film, gişede sadece 32.9 milyon dolarlık bir kazanca sahip olabilmiştir.

3 Big Lebowski (Büyük Lebowski)

Big Lebowski (Büyük Lebowski)Jeff Bridges tarafından canlandırılan,”The Dude (Ahbap)” lakabıyla Lebowski; adaşı olan bir milyonerle karıştırıldığı için gangsterler tarafından evi basılır ve eğlenceli bir macera böylelikle başlamış olur. IMDB sitesinden Donnie Darko ve Blade Runner gibi 8.2 puan alan ve en iyi ilk 250 film arasında gösterilen bu film de gişede dönemin sinema severleri tarafından hak ettiğini alamamıştır. 1998 yapımı olan bu suç ve komedi filmi; 15 milyon dolarlık bütçeyle çekilmiş olup, hasılat olarak sadece 17.5 milyon dolar toplayabilmiştir.

2 Fight Club (Dövüş Kulübü)

Fight Club (Dövüş Kulübü)“Dövüş Kulübü’ne hoş geldiniz. Dövüş Kulübü’nün ilk kuralı, dövüş kulübünden konuşmamaktır.” Bir süreliğine bu kuralı çiğneyeceğimiz için üzgünüz. Gişede harcanan en bilindik filmlerden biri olan Dövüş Kulübü’nün replikleri, halen daha hayatımızın içerisinde yer almaktadır. Başrollerdeki yıldız oyuncu Brad Pitt ve babadan zengin ünlü isimler arasında yer alan başarılı oyuncu Edward Norton gibi muhteşem oyuncuların kusursuz denecek kadar güzel bir performans sergiledikleri Dövüş Kulübü, 1999 yılında 63 milyon dolarlık bütçeyle çekilmesine rağmen; sadece ve sadece 37 milyon dolarlık gişe hasılatı elde edebilmiştir. Böylesi bir sanat eserine yapılabilecek en büyük haksızlık da bu olsa gerek.

1 Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)Tim Robins ve Morgan Freeman denince akla gelen ilk film olan Esaretin Bedeli, ünlü yazar Stephen King’in muhteşem eseri olan “Rita Hayworth ve Shawshank’ın Kefareti” adındaki romanından uyarlanmıştı. IMDB sitesinde 9.3 puanıyla en iyi 100, belki de 10 film arasında yerini alan Esaretin Bedeli; gelmiş geçmiş en iyi sinema filmlerinden bir tanesidir. Muhteşem oyunculukların harika bir senaryo ile birleştiği 1994 yapımı bu film, 25 milyon dolarlık bütçesine karşılık gişeden sadece 28.3 milyon dolarlık bir hasılat elde edebilmiştir.

Günümüzde hala birer başyapıt olarak yollarına devam eden bu filmler, belki de sinema tarihini baştan yazmış olan eserler arasında yer almaktadır. Birçok filme öncülük eden konuları, dillere pelesenk olmuş replikleri ve muhteşem performanslara imza atan oyuncularıyla sinema severleri mest eden bu yapımlar, maalesef ki gişede büyük bir haksızlığa uğramışlardır. Birlikte incelemiş olduğumuz gişeden darbe yemiş bu başyapıt niteliğindeki filmler hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum