Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ülkenin Tamamında Başlayan Gıda Denetimi Seferberliği 6 Gün Sürecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, 81 il ve ilçede, 7 bin 4 gıda kontrol görevlisiyle eş zamanlı olarak gıda denetim seferberliğine başladı. Denetimler tüm yurtta 6 gün boyunca devam edecek.
Ülkenin Tamamında Başlayan Gıda Denetimi Seferberliği 6 Gün Sürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 81 il ve ilçede eş zamanlı olarak gıda denetim seferberliği başlattıklarını duyurdu. Gıdada güvenilirliği sağlamak ve farkındalığı artırmak amacıyla başlayan denetimlerin hafta sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Ülkenin tamamında başlayan gıda denetimleri öncesinde Orman Genel Müdürlüğü bahçesinde gazetecilere açıklama yapan Pakdemirli, sahtecilik yapanlara göz açtırmayacaklarını belirtti. Taklit ve tağşiş yapanların da gözünün yaşına bakmayacaklarını söyleyerek ilk olarak süt ve süt ürünü üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerlerini kontrol edeceklerini belirtti.

Bilerek ve kasıtlı bir şekilde sağlıksız ürün kullanarak üretim yapanlara, ciddi yaptırımlar uygulanacak.

Gıda Denetimi“Ufak tefek hatalarda esnafı üzmemek lazım ancak evladınıza yedirmediğiniz bir şeyin tüketim noktalarında üretildiğini ve vatandaşın kullanımına sunulduğunu görürseniz, bu arkadaşların gözünün yaşına bakmayın.” diyen Tarım Bakanı, denetimler hakkında bilgilendirme yaptı.

Vatandaşların satın aldıkları ürün konusunda herhangi bir tereddüt yaşamaları durumunda Alo 174 Gıda Hattı’na ihbar edebileceklerini hatırlatan Pakdemirli, bu sayede denetimlerin daha verimli bir şekilde yapılabileceğini söyledi. Son bir yıl içinde bu hatta 2 milyon 311 bin 593 arama geldiğini, bunun 672 bin 256’sının gıda ihbar ve şikayet amacıyla yapıldığını söyledi.

Gelen başvuruların 670 bin 304 tanesinin sonuçlandırıldığını, 51 bin 844 tanesine cezai işlem uygulandığını açıkladı. Bugün başlatılan denetimlerin ise ülkenin her yerinde, 7 bin 4 gıda kontrol görevlisiyle eş zamanlı olarak yapılacağını belirtti.

Taklit ve tağşiş yapanlara hapis cezasını öngören yasa tasladığı üzerinde gerekli çalışmaların devam ettiğini söyledi. Söz konusu yasanın en hızlı şekilde çıkması için beklediklerini, hapis cezası getirilmesiyle bu tür durumların önlenebileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu