Yatırım yapmaya başla!

Saniyeler İçinde Tapu Değişimine İmkan Sağlayan Gayrimenkul Kıymetler Borsası Kuruldu

2019 yılının ilk çeyreğinde hizmete açılması planlanan Gayrimenkul Kıymetler Borsası (GABORAS) kuruldu. Peki, GABORAS hangi yenilikleri ve hizmetleri getirecek?
Saniyeler İçinde Tapu Değişimine İmkan Sağlayan Gayrimenkul Kıymetler Borsası Kuruldu

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen, gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi adına somut adımlar atıldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından, Türkiye’deki gayrimenkullerin alım – satım ve kiralama gibi işlemlerinin 7 gün 24 saat elektronik ortamda, konut ve iş yeri gibi projelerle ilgili işlemlerin şeffaf bir ortamda yapılabilmesi, sektörün yabancıya satışının katlanarak artması amacıyla Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) kuruldu.

2019 yılının ilk çeyreğinde hizmete alınması planlanan projenin, teknolojik altyapısının %60’ının tamamlandığı bildirildi.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’de 158 milyon tapu olduğunu, bu tapuların tümünün ekonomik bir değer anlamına geldiğini ve 2017 yılında tapuda 8 milyondan fazla işlem yapıldığını söyledi. Geçen yıl 1,4 milyondan fazla konutun el değiştirdiğini belirten Kaan, internet ortamındaki beyanlar ile sektöre kontrolsüz arz edilen gayrimenkullerin rakamının ise 20 milyondan fazla olduğu bilgisini verdi.

Kaan, GABORAS ile güvenli piyasa arz mekanizmaları gözetilerek gayrimenkul sektörünün kıymetlerinin tanımlanması ve dijitalleşmesinin yeniden yapılacağını, Türkiye merkezli borsanın 2023 hedeflerine ulaşılması konusunda önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Amacın, gayrimenkul sektörünün sürdürülebilir, şeffaf ve tanımlı hale gelerek, milli bir platform üzerinden taşınmazların yönetilmesi olduğu söylendi.

MÜSİAD olarak bu hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Kaan, bu süre zarfında uzman kurum ve kuruluşlardan da destek alacaklarını, gayrimenkul sektöründe oluşturacakları güven ortamı sayesinde İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ülkeleri başta olmak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitesinin artırılmasını hedeflediklerini söyledi.

GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, yazılım ve teknik altyapı olarak Türkiye’nin en gelişmiş projesi olduğunu, saniyeler içerisinde şeffaf ve güvenli ortamda tapu değişimi yapılabileceğini söyledi. Ayrıca bölgesel değerler üzerinden hisseli alım – satım işlemlerinin de zamana ve mekana bağlı olmaksızın yapılabileceğini dile getiren Altun; “Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile yeni finansal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisini katlayacak devasa bir sürecin başlatılmasının yolu açılacak.” şeklinde konuştu.

Dağınık durumdaki bilgi ve hizmetlere, elektronik ortamda 7 gün 24 saat erişim sağlanabilecek.

Tüm paydaşların bu platformda güvenli bir şekilde; varlık depolama, varlık yönetimi, takibi, alım – satım, kiralama, ihale, hisse alım – satımı, ipotek ve rehin işlemi gibi faaliyetlerini güvenli bir ortamda yapabileceklerini söyleyen Altun amaçlarının; sektörel değerlendirme alanlarına giren, ülke dinamiklerinin sağladığı potansiyel fırsatları, büyük proje ve altyapılarını, yeni ulaşım odak ve ağlarını, kentsel dönüşüm trendlerini elektronik ortamda izlemek ve ölçmek olduğunu dile getirdi.

GABORAS üzerinden yukarıda saydığımız işlemlerin haricinde; teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı parselasyon ve hisselendirme yapılabilecek.

2019’un ilk çeyreğinde hizmete alınması beklenen projede; tapulu veya tapusuz taşınmaz değerler, üzerinde tesis edilmiş haklar varlık olarak nitelendirilecek. Bu varlıklar ise 7 gün 24 saat sistem üzerinden izlenip, yönetilebilecek.

Teknolojik altyapısının %60’ı tamamlanan Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nda; anlık hız performans parametresi, çoklu statik ve dinamik veri kaynağından veri süzme, konum bilgisine dayalı data/sinyallerinin akıllı asimetrik işlevlendirilerek yeni konum bilgisine yönlendirilmesi, konum bilgisini işleyen yazılım database işletim sistemleri, donanımların öğrenen makina/yapay zeka algoritmasına dönüştürülmesi, big-data değer haritalarının güven otoritesi mekanizmalarına dönüştürülmesi ve ticarileştirilmesi, statik ve dinamik risklerin klasifikasyonu, öncelikli risk sektörlerinin saptanması, risklerin tehdit oluşturmadan önceden yönetilmesi, ve sektörel kalkınma odaklı veri analitiği gibi hizmetler de sunulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum