Yatırım yapmaya başla!

Gartner’ın Son Araştırması Akıllı Telefonlarda Satış Hızının Düştüğünü Gösteriyor

Araştırma şirketi Gartner tarafından rapor akıllı telefon pazarında daralma yaşandığını gösteriyor.
Gartner’ın Son Araştırması Akıllı Telefonlarda Satış Hızının Düştüğünü Gösteriyor

Günümüzde kullanıcıların büyük bölümünün akıllı telefona sahip olduğu biliniyor. Geliştirilen uygulamalar ve platformların etkisiyle kullanıcılar işlerinin büyük bölümünü akıllı telefonlar üzerinden halleder duruma geldi. Apple, Samsung, Huawei, LG, Xiaomi gibi teknoloji devleri geliştirdikleri yeni modeller ile milyonlarca kullanıcıya ürün ve yazılım desteği sağlıyor.

Son yıllarda yaşanan ivmelenme ile akıllı telefon pazarının hızla büyüdüğünü gösterebiliriz. Ancak yapılan araştırmalar ibrenin tersine dönebileceği yönünde. Sektöre yönelik araştırmaları ile bilinen Gartner, pazarın geleceğine dair tahminlerde bulundu.

Şirket önümüzdeki yıllarda akıllı telefon pazarında daralma yaşanacağını düşünüyor. Bunun başlıca sebepleri arasında kullanıcıların mevcut modellerini değiştirmek istememesi olarak gösteriliyor. 5G teknolojisine dair tahminlerde de bulunan Gartner, bu desteğe sahip telefonların yakın gelecekte yaygınlaşmasını bekliyor.

Pazar Daralıyor

Pazar Daralıyor

Gartner’ın hazırladığı raporda akıllı telefon satışlarında 2019 yılı itibariyle yüzde 3.2 oranında bir daralma yaşanacağı belirtiliyor. Yıllık toplam gelirin ise 1.89 milyar dolardan 1.74 milyar dolara düşmesi bekleniyor. Şirketin kıdemli araştırma direktörü Ranjit Atwal yapmış oldukları araştırmayla ilgili iOS ve Android tabanlı akıllı telefonların son teknoloji ile donatılmaya devam ettiği ve kullanıcıların yüksek performans sunan ürünlere sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Dolayısıyla kullanıcılar kısa süre içerisinde yeni bir akıllı telefon modeli almayı düşünmüyor. Bu durum beraberinde pazarın daralmasına neden oluyor. Atwal açıklamasında “Telefonların sahip olduğu verimlilik ve deneyim arttıkça kullanıcılar yeni model almayı düşünmez”diye konuştu.

Gartner’ın araştırmasında dikkat çeken bir diğer nokta ise kullanıcıların 24 aylık taahhüt süresinin bitmesine rağmen yeni bir model almıyor olması. Çünkü mevcut modeller kullanıcıların ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap veriyor. Tabi yeni modellerin oldukça yüksek fiyatlar ile piyasada yer alması da bu durumu etkileyen faktörler arasında.

2020’de Yeniden Yükseliş Bekleniyor

2020’de Yeniden Yükseliş Bekleniyor

Gartner’ın çizmiş olduğu karamsar tablo 2019 yılını kapsıyor. Tahminlere göre önümüzdeki yıl itibariyle pazarın yeniden büyümesi bekleniyor. Bu büyümede başlıca faktör ise 5G teknolojisi gösteriliyor. Üreticiler önümüzdeki süreçte 5G ve katlanabilir telefon modellerine daha fazla yer verdikçe tüketicinin ilgisinin buraya yöneleceği düşünülüyor.

Önümüzdeki 4 yıl içerisinde 5G desteğine sahip akıllı telefonların yüzde 10’dan yüzde 56’ya kadar çıkması bekleniyor. Güney Kore ve İngiltere’de sınırlı alanda kullanılan yeni nesil mobil internet teknolojisinin kısa sürede dünya geneline yayılacağını söyleyebiliriz.

Araştırma şirketi PC satışlarında da gözle görülür bir düşüş yaşandığını belirtiyor. Toplam PC satışlarının 2019 yılı içerisinde yüzde 9.8 oranında daralacağı ifade edildi. İşletmelerin son dönemde Windows 7’den Windows 10’a geçiş yapması sonrası bilgisayar talebinde yüzde 3.9 oranında azalma bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum