Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Galaxy Note 7’nin Samsung’a Zararı Hangi Düzeyde Oldu?

Galaxy Note 7’nin Samsung’a Zararı Hangi Düzeyde Oldu?

Silikon Vadisi’nin önde gelen kuruluşlarından olan Samsung, tarihinin en zor günlerini yaşıyor. 1938 yılında Güney Kore merkezli olarak kurulan şirket, en büyük rakibi olan Apple’ın iPhone 7 modelini tanıtmadan yaklaşık bir ay önce piyasaya, Galaxy Note 7’yi sunmuştu. Samsung iPhone’dan bir ay önce çıkarttığı ürünüyle, en büyük rakibi olan Apple’a fark atmayı hedeflemiş ve kullanıcıların ilgisini kendi üzerine toplayacağını düşünmüştü. Ancak Samsung, uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu stratejisinde, çok önemli bir noktayı es geçti…

Galaxy Note 7’nin hem üretimi hem de satışı durduruldu!

Ağustos ayının ortalarında satışa çıkartılan Galaxy Note 7 ile ilgili yaklaşık iki hafta sonra kötü haberler gelmeye başladı. Ürün, bataryasında yaşanan bir hatadan dolayı fazla ısınmakta ve bu durum cihazın ateş almasına kadar gitmekteydi. Yaşanan bu gelişmenin üzerine şirket, apar topar harekete geçti ve değişim programını devreye soktu. Yaklaşık sekiz gün önce yenilenen Galaxy Note 7 modelleri, piyasaya tekrardan sunuldu. Ancak yenilenen modelden de olumsuz haberler gelmeye başladı. ABD’de uçağa binen bir Samsung kullanıcısı yaptığı açıklamada, Galaxy Note 7 marka telefonun yandığını kamuoyuna bildirdi. Yaşanan bu gelişmenin üzerine şirket, almış olduğu radikal kararla Galaxy Note 7’nin hem üretimini hem de satışını durdurduğunu açıkladı.

Galaxy Note 7’nin Samsung’a maliyeti ne kadar?

Şirket tarihinde kara bir leke olarak yer alacak Galaxy Note 7’nin değişim programı başladığında şirket, yaklaşık olarak 1 milyar dolar kaybetmişti. Yapılan analiz çalışmalarına göre şirket, satış gelirleriyle beraber toplamda 17 milyar dolar kayıpla karşı karşıya. Samsung’un tarihi hatasının ardından, Apple’ın en büyük rakibine oldukça ciddi bir fark atması bekleniyor. Güney Kore Borsası’nda işlem görmekte olan Samsung’un piyasa değeri 180 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu. Galaxy Note 7’deki akıl almaz hatanın ardından ise şirketin piyasa değeri, yüzde 8 oranında gerilemiş görünüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum