Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

G7 Ülkeleri Rusya’nın Doğal Gazda Ruble Kararını Reddediyor

G7 enerji bakanları ile çevrimiçi toplantı yapan Almanya Ekonomi Bakanı, Rusya’nın dost olmayan ülkelere doğal gaz ödemelerinde ruble kararını değerlendirdi.
G7 Ülkeleri Rusya’nın Doğal Gazda Ruble Kararını Reddediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Federasyonu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada dost olmayan ülkelere doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçmeyi planladıklarını duyurmuştu. G7 ülkelerinin enerji bakanları bu konuyu değerlendirdi.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, G7 enerji bakanlarıyla gerçekleştirdiği video konferansın ardından yaptğı açıklamada, Rusya’nın doğal gaz ödemelerini ruble olarak yapma kararını reddettiğini söyledi. Rusya’nın söz konusu talebinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Rus Parlamenter Ivan Abramov ise ruble ile ödeme kararının reddedilmesinin doğal gaz arzının durması anlamına geleceğini belirtti.

Yedi sanayileşmiş ulusun enerji bakanları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aldığı bu kararın mevcut sözleşmelerin tek taraflı ve açık bir ihlali olduğunu düşünüyor.

Daha önce yapılmış sözleşmelerin geçerli olduğu ve şirketlerin bunlara saygı duyması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, “Ruble ile ödeme kabul edilemez ve ilgili şirketleri Putin’in talebine uymamaya çağırıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Putin, geçen hafta konuya yönelik olarak yaptığı açıklamada “Yapılacak değişiklik sadece ödemede kullanılacak para birimine ilişkin olacak. Sözleşmelerde öngörülen miktarda doğal gaz sağlamaya devam edeceğiz.” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu