Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

G-20 Küresel Piyasalara İyi Gelmedi, Borsa İstanbul Dünyaya Paralel Ekside Kapattı

Dünya geneli borsa endekslerinde gözlemlenen toparlanmalar haftanın ikinci işlem gününde iade edildi. İşte ayrıntılar;
G-20 Küresel Piyasalara İyi Gelmedi, Borsa İstanbul Dünyaya Paralel Ekside Kapattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul haftanın ikinci gününde kaybettirdi. Dünya genelinde küresel borsa endeksleri Aralık ayının ilk işlem gününde ciddi primlenmeler kaydetmişti. Salı günü Uzakdoğu endekslerindeki gerileme, pozitif açılan Avrupa borsalarındaki değer kaybı, Borsa İstanbul’daki gevşeme ve gerileyen gruba katılan Wall Street borsaları küresel satış dalgasına girdi.

BIST Şirketlerinde Aşağı Yönde Ralli

Borsa İstanbul Son Günlerdeki Kazancını İade EdiyorBorsa İstanbul tarafında veriler endeksin 94.000 puanda bulunan önemli desteğinden negatif yönde ayrıştığını işaret etti. BIST günün açılışını satıcılı gerçekleştirmişti ve birinci seans işlemlerinde toparlanma kaydetmişti. İkinci seans özellikle ABD piyasaları açılışı ile değer kaybını artıran endeks günü %1.15’lik bir kayıpla 93.880,49 puandan kapattı.

BIST hacimli listesinde hisse senetleri sırası ile THYAO, GARAN, KRDMD ve HALKB şeklinde gözlemlendi. En fazla değer kaybeden kağıtlar; ADESE %20.00, EGCYH %10.00, YKGYO %9.29 ve KRDMD %6.87 şeklinde kaydedilirken, en çok değer kazananlar ise ISATR %20.00, FRIGO %19.89, ITTFH %19.85 ve YAPRK %19.76 olarak performans sergiledi.

TUPRS, GARAN VE THYAO Endeksin Aşağı Hareketine Destekçi Oldu

THYAO, GARAN ve TUPRS Değer Kaybı ile Endeksi Aşağı ÇektiBIST 100 endeksinde işlem gören 99 bileşenden, 27 şirket değer kazanırken bir şirket değişimsiz olacak şekilde 71 şirket de değer kaybetti.

Takip ettiğimiz hisseler arasında olan TUPRS son zamanlardaki değerlenmesini %1.81’lik negatif bölgedeki hareketi ile haftalık değişim oranını %2.05’e geri çekerek 124,70 TL/P gün sonu fiyatı ile olumsuz kapattı.

Diğer tarafta THYAO ve GARAN hisseleri yani hacimli listesinin önde gelenleri endeksin geri çekilmesine negatif yönde destek oldu. THYAO %2.09 değer kaybetti ve aylık değişimini %4.79 çekti. Gün sonunda Hissenin fiyatı 15,96 TL/P’den gerçekleşti. GARAN ise %1.71 değer kaybetti ve 8,04 TL/P’den günü sonlandırdı.

Uzakdoğu, Avrupa ve ABD Kırmızı Diziye Yenildi

Küresel Borsa Endekslerinin Neredeyse Tamamı Değer KaybettiEndekslerin genelinde kaydettiğimiz değer kaybında Uzakdoğu Nikkei 225 %2.39, KOSPI %0.82 değer kaybederken sadece Hang Seng pozitif tarafta kaldı ve %0.29’luk bir değerlenme kaydetti. 

Kırmızı görünüme bir destek de Avrupa tarafından geldi ve endekslerdeki görünüm DAX%1.14, FTSE 100 %0.56 ve CAC 40 %0.82 oranında değer kaybı olarak kaydedildi. 

Wall Street’te Dow Jones %2.30, S&P 500 %2.32 ve Nasdaq %2.68 değer kaybı gösterdi. Bildiğimiz üzere ABD borsa endeksleri Çarşamba gününde eski başkan anısına düzenlenecek merasim dolaylı kapalı olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu