Yatırım yapmaya başla!

Foxconn’dan Apple’a Sevindiren iPhone Açıklaması

Apple için iPhone üreten Foxconn, yeni telefonların mevsimsel talebini karşılayabileceğini açıkladı.
Foxconn’dan Apple’a Sevindiren iPhone Açıklaması

ABD’li teknoloji devi Apple, her yıl piyasaya sürdüğü iPhone modelleri ile adından söz ettiriyor. Şirket son dönemde Çin’de meydana gelen Corona virüsünün olumsuz etkilerini fazlasıyla yaşıyor. Salgın nedeniyle Apple ilk olarak Çin’deki mağaza ve ofislerini kapatma kararı almıştı. Bilindiği üzere şirketin üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Ülkede salgının yayılması ile beraber fabrikalarda üretime dair aksamalar yaşanmıştı. Bu fabrikaların başında ise iPhone üretimi gerçekleştiren Foxconn geliyor.

Salgın nedeniyle Apple’ın önümüzdeki süreçte tanıtması beklenen iPhone modellerinin ne olacağı merak konusu oldu. Her yıl olduğu gibi bu yılın Eylül ayında iPhone 12 serisinin tanıtılması bekleniyor. Tabi salgın nedeniyle bu tanıtımın ertelenebileceği iddia edilmişti. Foxconn’da salgın nedeniyle üretimin durduğu daha önce gündeme gelmişti.

Yayınlanan son rapor ise Foxconn’un Apple’ın taleplerini karşılayabileceğini gösteriyor. Çin’de salgının kontrol altına alınması ile beraber fabrikalar da açılmaya başladı. Bu gelişmeler ışığında Foxconn, Apple’ın taleplerine cevap verebileceğini belirtiyor.

Apple’a Sevindiren Haber

Apple’a Sevindiren Haber

Apple’ın pek çok tedarikçisi bulunuyor ancak iPhone üretiminde bir numaralı tedarikçisinin Foxconn olduğunu söyleyebiliriz. Şirkette üretim kapasitesinin normal seviyeye çıkması iPhone modellerinin geleceği için büyük öneme sahip. Şirketin son olarak iPhone 12 taleplerini ne derece karşılayacağı merak konusu olmuştu. Yayınlanan rapora göre Foxconn, iPhone 12 için Apple’ın mevsimsel talebini karşılayabileceğini iletti. Tayvan merkezli üretici iPhone montakından sorumlu durumda.

Çin’de hayatın normale dönmesi ile beraber Foxconn da eski günlerine dönmeye başladı. iPhone modellerine talebin en yüksek olduğu dönemin Temmuz ayı olduğuna dikkat çekiliyor. Son Şubat ve Mart verilerine göre iPhone üretiminde beklenen seviyenin altında kalındığı belirtiliyor. Salgınn dünya genelinde azalması ile beraber Apple’ın yaşadığı zarar tablosunun çok daha net bir şekilde ortaya çıkması bekleniyor. Diğer yandan Mart ayının sonunda uygun fiyatlı iPhone 9’un ne zaman tanıtılacağı merak ediliyor.

Ticaret Anlaşması Apple’a Yaradı

Ticaret Anlaşması Apple’a Yaradı

Apple için ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret anlaşması da büyük önem arz ediyor. Ürünlerin Çin’de üretilmesi sebebiyle iki ülke arasındaki tansiyonun düşmesi Apple’a olumlu yansıyor. Bu yansımalardan irisi ise Apple Watch modelinde yaşandı. Şirket Çin’den ithal edilen malların vergi muafiyetine sahip olacağı ürünler arasında Apple Watch’ı ekledi. Geçtiğimiz Eylül ayında bu ürüne yüzde 15 tarife uygulanıyordu. Pekin ile yapılan ticaret anlaşması ile beraber Şubat ayında vergi indirimi yapılmış oldu.

Yapılan indirim ile vergi oranı yüzde 15’ten yüzde 7.5’e çekilmiş oldu. Başkan Trump’ın almış olduğu yeni tarife kararları sonrası HomePod, Mac, Apple Watch ve kulaklık ürünlerinin fiyatı olumsuz etkilenmişti. Apple ise ABD Ticaret Temsilcisine tarifeden muaf olmak için dilekçe vermişti. Dilekçenin kabul edilmesi ile beraber Apple Watch, Çin’den daha ucuza gelmiş olacak. Şirket geçtiğimiz yıl ABD Ticaret Temsilcisinden yeni ücretlendirmelerden uzak durmasını istemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum