Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fon Yöneticileri Arasında Yaşanan Resesyon Korkuları 10 Yılın Zirvesinde!

Fon yöneticilerinin katıldığı bir anket, küresel durgunluk riskinin Ağustos 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.
Fon Yöneticileri Arasında Yaşanan Resesyon Korkuları 10 Yılın Zirvesinde!
Yorum

Fon yöneticilerinin katıldığı bir araştırmaya göre; küresel resesyon riski, 2009 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyede. Büyüme, ticaret ve politik belirsizliğin yavaşlaması yatırımcı hissiyatını olumsuz etkiliyor.

Eylül ayı Merrill Lynch Fon Yöneticisi Anketi’nde yatırımcıların yüzde 38’inin gelecek yıl boyunca resesyon bekledikleri belirtildi. Bu rakam, Ağustos anketinde yüzde 34 düzeyindeydi ve 2011 Ekim’den bu yana en yüksek seviye olarak kaydedilmişti.

6 ila 12 Eylül arasında ankete giren yatırımcılar, değer varlıklarına dönüştüğüne dair hiçbir işaret göstermediler. Bunun yerine düşük büyüme ve düşük oranlı bir fonda daha iyi performans gösteren yatırımlarda ağırlıklarını artırdılar. Ankete katılanların sadece yüzde 7’si değer hisselerinin önümüzdeki 12 ay içinde büyümeyi geride bırakmasını bekliyor.

Riskler ve Fırsatlar

Riskler ve FırsatlarYönetilen 683 milyar dolarlık bileşik yönetim kurulu ile 235 panelist arasında gerçekleştirilen anket, yatırımcıların gelecek altı aylık dönemde, risk varlıkları için en yüksek potansiyeli taşıyan Alman mali teşvikini takip ettikleri, ardından ABD Federal Rezervi’nden 50 baz puan faiz indirimi ve Çin altyapı harcamalarını izlediler.

ABD cephesinde yatırımcılar iki taraflı desteklerle altyapı harcamalarını ekonomik politika alanı olarak tanımladılar. ABD-Çin ticaret savaşı, yatırımcı kuyruu riskleri listesinde en üst sıralarda yer almakta ve yüzde 40 ticaretin kilit bir endişe olduğunu belirtmektedir.

Ticaret savaşına ilişkin bir karar istendiğinde ankete katılanların yüzde 38’i 2020 ABD başkanlığı seçiminden önce bir karar bekleyen yüzde 30’la karşılaştırıldığında, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki mevcut uzaklığın yeni normal olduğunu söylediler.

Ticaret gerilimlerinin ardından para politikası istikrarsızlığı ve ve olası bir tahvil piyasası balonu ihtimali, yatırımcıların yüzde 13’üne işaret etti. Çin ekonomisinde bir yavaşlama ihtimali ise yüzde 12 ile tamamlandı.

Yatırımcıların Risk İştahında İyileşme

Yatırımcıların Risk İştahında İyileşmeTahvil dağıtımı, 14 puan düşüşle yüzde 36’nın altında kaldı ve Ağustos ayı anketinde Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra bir miktar geriledi.

Araştırma, uzun ABD hazine bonolarının dördüncü ay için en kalabalık ticaret bölgesi olmaya devam ettiğini belirtti. Bölgesel düzeyde, ABD hisse senetlerine yapılan tahsisatlar, 15 puan çıkışla yüzde 17 ağırlığını artır pozisyonuna yükseldi.

Haziran 2018’de bu yana görülen en büyük aylık artış, ABD’yi fon yöneticileri arasında en çok tercih edilen bölge yapıyor.

Bank of America Merrill Lynch Yatırımcı Baş Stratejisti Michael Hartnett, “Bu ay yatırımcıların risk iştahında mütevazi bir iyileşme gösterdiği için karşıt yükseliş devam ediyoruz,” dedi.

Hartnett, mali teşvikin yatırımcı iyimserliğine en güçlü desteği sunacağı ve hisse senedine bağlanma, değer büyüme rotasyonunu destekleyeceği sonucuna varmıştır.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu