Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch, Yapılacak Düzenlemelerin Stablecoin’ler için Yararlı Olacağını Bildirdi

ABD’nin stablecoin’lere olan yaklaşımı, orta vadede bu ürünlere yarar sağlayabilir. Detaylar haberimizde…
Fitch, Yapılacak Düzenlemelerin Stablecoin’ler için Yararlı Olacağını Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fitch Ratings tarafından yayınlanan bir raporda, düzenleyici risklerin finansal kurumları bu alana girmekten vazgeçirmesi nedeniyle, stablecoin ve ihraççılarının statüsüne ilişkin düzenlemelerin, yeni fırsatları yaratabileceğini söyledi.

Firma, Avrupa Birliği’nin sektöre yönelik taslak düzenlemeler yayınlayan ilk büyük ekonomi olduğunu ve ihraççıların bankalar veya elektronik para kurumlarının düzenlenmesi çağrısında bulunduğunu not düştü.

ABD bu konuya yönelik olarak hazırlanan bir rapor önemli bir rapor, stablecoin ihraççılarının sigortalı bankalar olarak değerlendirilmesini tavsiye ediyor. Fitch, şu anda işlem gören stablecoin’lerin büyük bölümünün dolar ile bağlantılı olması nedeniyle, ABD düzenleyici yaklaşımını sektörün orta vadeli gelişiminin anahtarı olarak görüyor.

Derecelendirme kuruluşu, stablecoin ihraççılarının, kurum olarak faaliyet gösterecek tüzükleri güvence altına alırlarsa, mevcut bankalara ve potansiyel olarak banka dışı ödeme sağlayıcılarına meydan okuyabileceklerini belirtti.

Fitch ayrıca kullanıcıların yasal hakları ve rezerv varlıkları gibi stablecoin düzenlemelerine dair şeffaflığın, ihraççılarının kredi profilini değerlendirirken en önemli unsur olacağını söyledi. Günümüzde çeşitli stablecoin’ler olmakla beraber, bunlar arasında Tether, USD Coin ve Binance USD öne çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu