Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings, Petkim’in Temerrüt Notunu B+ Seviyesine Yükseltti

Petkim, Fitch Ratings tarafından bugün değerlendirme alırken uzun vadeli temerrüt notu B'den B+ seviyesine yükseltildi. Görünümü ise kararlı olarak güncellendi.
Fitch Ratings, Petkim’in Temerrüt Notunu B+ Seviyesine Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi Derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu B seviyesinden B+ seviyesine yükseltti.

Görünümünü kararlı olarak işaretleyen kuruluş, yükseltmenin 2021’de 200 milyon dolar ile 300 milyon dolar civarında borç geri ödemesi ve ardından 2022’de STAR Rafinerisi için 240 milyon dolar tutarında bir taksit ödemesi ile kaldıraç azaltma konusundaki güçlü ilerleme beklentisini yansıttığını ifade etti.

Fitch, 2022’de kazançlarda beklenen önemli düşüşe rağmen kaldıracın 2024’e kadar 3 katının sürdürülebilir şekilde altında kalacağını da dile getirdi. Ayrıca Petkim’in derecelendirmesinin, daha büyük, çeşitlendirilmiş küresel emsallerine göre küçük ölçekli ve yüksek ürün konsantrasyonu ile sınırlı olduğunu söyledi.

Açıklamanın geldiği sıralarda Petkim hisseleri (PETKM) yüzde 0,49 oranında yükselişle 6,19 liradan işlem görmeye başladı.
Petkim Hisseleri Yüzde 0,49 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler dünkü işlemlerde 6,14 – 6,25 lira aralığında dalgalandıktan sonra kapanışı 6,14 liradan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise 6,11 liradan düşüşle başlangıç yapan hisseler, daha sonra yükselerek 6,19 liraya kadar yükseldi.

6,2 lira sınırında hareket ettikten sonra yeniden gerileyen hisseler, TSİ 15:55 sularında yeniden yükselişe geçti. TSİ 16:20 sularında 6,22 liraya kadar yükselen hisseler, 6,2 liranın altındaki seyrine geri döndü.

Petkim hisselerinde aşağı yönde 6,12 ve 6,06 lirada bulunan destek noktaları izleniyor. Yukarı yönde ise 6,23 ve 6,28 liradaki direnç seviyeleri takip ediliyor. Hisselerin fiyat performansına bakıldığında da haftalık %7,35 oranında değer kaybı gösterdiği görülüyor. Aylık %1,64 değer kazanan hisseler, yıllık %59,84 ile güçlü bir yükseliş gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu