Yatırım yapmaya başla!

Firefox Web Sitelerinin Bildirim Pencerelerini Engellemeye Hazırlanıyor

Mozilla’nın geliştirdiği tarayıcı Firefox, önümüzdeki yıldan itibaren web sitelerinin gönderdiği bildirimleri engelleyecek.
Firefox Web Sitelerinin Bildirim Pencerelerini Engellemeye Hazırlanıyor

İnternet tarayıcılarının kullanıcılara yönelik sunduğu deneyim her geçen gün bir üst seviyeye çıkıyor. Chrome, Firefox, Opera, Edge gibi tarayıcılar başta olmak üzere geliştiriciler yeni özellikler ile daha fazla kullanıcıyı kendisine çekmenin yollarını arıyor. Mozilla’nın gözde tarayıcısı Firefox, son günlerde kullanıcı güvenliğine yönelik aldığı güncellemeler ile dikkatleri üzerine topluyor. Geçtiğimiz günlerde tarayıcıya üçüncü parti kaynaklardan gelen eklentilerin yüklenmesini engelleneceği duyurulmuştu.

Son dönemde web siteleri ziyaretçilerine abone olmaları adına bildirimler gönderiyor. Pek çok kullanıcı için bu bildirimler belirli bir zaman sonra rahatsız edici hale gelebiliyor. Mozilla, 2020 yılından itibaren sunacağı Firefox sürümünde bu bildirimleri engelleyeceğini duyurdu. Bu bildirimlerin görüntülenmesi için kullanıcıların adres çubuğuna tıklayarak yeni bir pencere açmaları gerekecek.

Firefox’a Yeni Bildirim Özelliği

Firefox’a Yeni Bildirim Özelliği

Günümüzde yaygın olarak kullanılan Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar girilen web sitelerindeki bildirimleri kullanıcılara iletiyorlar. Bugüne kadar çıkan bildirim URL çubuğunda bir balon şeklinde gösteriliyor. 2020 yılının Ocak ayından itibaren yayınlanacak Firefox 72 sürümü ile beraber bu özellik artık kullanımdan kaldırılmış olacak. Mozilla bu özelliğin kaldırılma sebebi olarak kullanıcıların bildirimleri ağırlıklı olarak devre dışı bırakmasını gösteriyor.

Kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre karar alan Mozilla, bu bildirimleri tamamen kaldırma kararı almış oldu. Yapılan araştırmalar Firefox kullanıcılarının yüzde 72’sinin bu özelliği devre dışı bıraktığını gösteriyor. Mozilla bildirim gönderme özelliğini 2013 yılında kullanıcılara sunmuştu. Özelliğin kullanım amacı ilgi alanlarına yönelik içeriklerle ilgili daha fazla bilgi vermek oldu. Ancak çoğu web sitesi yöneticisi bu özelliği kötüye kullancı ve spam içeren faaliyetlere kalkıştı.

Hatta bu bildirimler ile kullanıcılara tehlikeli sitelere yönlendiren sahte reklamların gösterildiği biliniyor. Tarayıcının varsayılan ayarlarında bildirim özelliği kullanıcılara devre dışı olarak gelecek. Ancak bu özelliği kullanmak isteyenler tarayıcı ayarlarından manuel olarak etkinleştirme yapabilirler. Yeni dönem 2020’nin Ocak ayında yayınlanacak Firefox 72 ile resmen hayata geçmiş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum