Yatırım yapmaya başla!

Firefox Otomatik Oynatılan Videolara Karşı Harekete Geçiyor

Mozilla’nın popüler tarayıcısı Firefox, otomatik olarak oynatılan videoları engellemeye hazırlanıyor.
Firefox Otomatik Oynatılan Videolara Karşı Harekete Geçiyor

İnternetin hızla yaygınlaşması ile beraber kullanıcılara sunulan tarayıcılar arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Chrome, Opera, Firefox, Edge gibi dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinin geliştirdiği tarayıcılar, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için sürekli kendilerini geliştiriyorlar.

İnternet sayfaları arasında gezen kullanıcılar için en can sıkıcı şeylerden birisi hiç kuşkusuz otomatik olarak oynatılan reklam videoları. Bu videolar kullanıcıların sayfaya giriş yapması ile beraber sorgusuz sualsiz oynatılmaya başlıyor. Haliyle bu durum çoğu zaman kullanıcılar için can sıkıcı bir durum oluyor. Son dönemde ise internet tarayıcı bu tarz izinsiz oynatılan reklamlara karşı harekete geçtiler.

Firefox Otomatik Oynatılan Videoları Engelleyecek

Firefox Otomatik Oynatılan Videoları Engelleyecek

Kullanıcıların en çok başını ağrıtan sorunlardan biri olan otomatik oynatılan videolara karşı tarayıcılar önlem almaya başladı. Geçtiğimiz dönemde Chrome ve Edge, bu tarz izinsiz oynatılan videolara karşı önlem almıştı. Son olarak Firefox ta bu tarz videoların otomatik olarak oynatılmasını engelleyeceğini açıkladı.

Mozilla geliştimekte olduğu yeni özelliği önümüzdeki ay içerisinde Firefox’a entegre etmeyi planlıyor. Gelecek olan güncelleme ile Firefox’ta videoların sesi otomatik olarak kısılacak. Kullanıcılar isterlerde videonun sesini kendileri açabilecekler. Mozilla’nın geliştirici ekibinde bulunan mühendis Chris Pearce, yeni özelliğin Firefox 66 sürümü ile birlikte kullanıcılara sunulacağını açıkladı.

Kullanıcılar istedikleri takdirde kendi belirledikleri sitelerde bu özelliğin çalışmasını engelleyebilecek. Seçilen sitelerde oynatılan videolar sesli olarak yayınlanmaya devam etmiş olacak. Geliştirilen özellik ayrıca sesli konferans yapılan sitelerde devre dışı olacak. Mozilla’nın sunacağı yeni özellik kullanıcılarını memnun edecektir. Ancak rakipleri Chrome ve Edge’a göre bu konuda Firefox’un biraz geç kaldığını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum