Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Williams: “İzlenen Para Politikası ABD Ekonomisi ile Oldukça Uyumlu”

New York FED Başkanı Williams, şu anki para politikası duruşunun ABD ekonomisi için uygun olduğunu açıkladı.
FED/Williams: “İzlenen Para Politikası ABD Ekonomisi ile Oldukça Uyumlu”
Yorum

New York FED Başkanı John Williams, ABD’nin şu anki ekonomik görünümünü ve mevcut para politikasını inceledi. Salı günü Washington’da konuşan Williams, halihazırda izlenen para politikası duruşunun ülke ekonomisinin tam da gerektirdiği gibi olduğunu söyledi.

ABD ekonomisinin şu an nerede bulunduğu, büyümenin ılımlı bir şekilde sürüyor olması, iş gücü piyasalarının güçlülüğü ve hedeflenen seviye %2’ye doğru yükselen enflasyonun meydana getirdiği baz senaryosu dikkate alındığında FED’in getirdiği para politikasının  bu durumu desteklemek üzere uygun duruş sergilediğini ifade etti.

Williams’ın görüşleri ekonomik durum ve izlenen para politikasının oldukça uyumlu olduğunu bildirdi.

Ekonomik Durum Politika Oldukça UyumluABD’de enflasyonun hedeflenen seviyenin altında olduğundan söz eden Williams, bununla birlikte küresel ekonomik görünüme ilişkin beklentilerde düşüşün sürdürülmesine dikkat çekti. Söz konusu bu iki durumun ekonomik görünüme ilişkin aşağı yönlü riskleri beraberinde getirdiğini söyledi ve bu durumu yakından takip ettiğini belirtti.

Williams’a konuşması sırasında ABD ekonomik görünümünde somut bir değişikliğe neyin sebep olabileceği sorusu yöneltildi. Buna yanıt olarak ülkenin bireysel verileri çok fazla dikkate almadığını söyleyen Williams, ekonominin birkaç yıl içinde hangi durumda olacağına odaklanıldığını bildirdi.

Williams: “Bu küresel faktörler veya diğerleri ABD ekonomisini beklenenden daha fazla yavaşlatıyor mu ve büyüme trendinin altına itiyor mu?” ifadelerini kullandı.

ABD Ekonomisi Beklenenden Fazla Yavaşlıyor muŞu an daha fazla genişleme için birtakım argümanların bulunduğuna işaret eden Williams, ülkedeki enflasyonun yanlış bir yöne ilerlemesi durumunda yine daha fazla genişleme düşünmek için bir argüman olacağına işaret etti.

FED’in ülke ekonomisi için faizlerini uygun seviyeye getirdiğinin altını çizdi. Buna rağmen ekonomik görünümde aşağı yönlü risklerin hala dikkate alınması gerektiğini belirten Williams, bankanın tek bir veriye aşırı tepki vermemesinin kendisi için önemli olduğunu söyledi.

Williams, Ekim ayında yaptığı açıklamada da yine benzer düşünceleri savunmuştu. FED’den gelen hamlelerin ülke ekonomisi ayakta tuttuğunu açıklamış ve ilerleyen dönemlerde de aynı adımların atılması gerektiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu