Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Enflasyon Politikaları Yatırımcı Tarafında Beklenen Etkiyi Yaratır mı?

ABD enflasyon hareketlenmelerinde FED politikaları ve yatırımcıya güven tahsis edilmesi; tahvil hareketleri ve gelişmeye dair açıklamalara bakış.
FED’in Enflasyon Politikaları Yatırımcı Tarafında Beklenen Etkiyi Yaratır mı?
Yorum

Enflasyon artışına dair yükselen beklentiler, yatırımcıların ABD ekonomisinin yıla yumuşak bir başlangıçtan sonra yükselişin güçlenebileceğine dair şüphelerini vurguluyor. Büyüme görünümü üretim faaliyeti, tüketici harcaması ve iş güveni azaldığı için geçen yıl azalmıştı. Ekonomideki soğuma, enflasyonun 2018’de Federal Reserve’in (FED) %2 hedefini aşmasını önlemeye yardımcı olmuştu.

Enflasyonun hedeflerinin altının çizilmeye devam etmesi, FED’in faiz oranlarını artırma kampanyasını duraklatmasına, S&P 500’ün 2019’da %12 yükselmesine ve on yılların en iyi iki aylık başlangıcını kazanmasına yardımcı olduğu görüldü. Ancak birçok tahvil yatırımcısı daha kötümser bir görüşe sahip. Yatırımcılar Sessiz fiyat artışlarının ekonomi ve kazanç beklentilerinin azaldığının bir başka işareti olduğunu sorguluyor olabilir.

Yatırımcılar, İşgücü Departmanı’nın aylık iş raporunu yayınladığı tarihte Cuma günü enflasyonun yöneldiği tarafa bir kez daha göz atacak. Zhiwei Ren, “Şüpheli yatırımcıların kampındayım.” dedi. Bay Ren, 2017 yılında Hazine’nin enflasyonla korunan menkul kıymetlerini aldığını, ancak geçen yıl alımlarını azalttığını ve bu yıl da çok fazla alım yapmayacağına inandığını söyledi. Ren, “2017’nin iyi bir yıl olacağını düşündüm, çünkü hepimizin senkronize küresel büyüme hakkında konuştuğumuz yıldı. Ama biz enflasyonu görmedik ve şimdi tüm veriler yavaşlama gösteriyor.” dedi.

Yatırımcılar Tarafında 10 Yıllıkların Önemi

Hazine Kıymetleri Önem Arz EdiyorYatırımcıların önümüzdeki on yılda ortalama yıllık enflasyona ilişkin beklentilerinin, izlenen 10 yıllık dönem sonu oranı olarak bilinen geniş çaplı bir ölçümü, 2019’da Fed’in %2 hedefinin altında kalmıştı. (Verinin 10 yıllık verim arasındaki farkla ölçüldüğü belirtildi.) Hazine notu ve 10 yıllık hareketleri, dönem sonu oranı Perşembe günü %1.95 idi. FactSet’e göre, Aralık ayındaki en düşük seviyelerden bu yana, yine de Mayıs ayında %2.18 olan dört yılın en yüksek seviyesinin altında kalındı.

Enflasyona karşı portföy koruma altına alınan diğer ürünlere olan talep de son aylarda azaldı. Schwab ABD TIPS borsa yatırım fonu Lipper’e göre, 2013’ten bu yana ilk kez üç ayda bir çıkış yapmak üzere yolda. Anketler, yatırımcıların ekonominin ısınacağı konusunda giderek daha şüpheli olduklarını gösteriyor. Bank of America tarafından Şubat ayında ankete katılan küresel fon yöneticileri arasında,%55, Aralık 2016’dan bu yana en yüksek paya sahip olan gelecek yıl için eğilimin altında bir büyüme ve enflasyon bekleniyor.

Bay Ren’in de dahil olduğu, ABD’nin durgunluğun eşiğinde olduğuna inanılıyor. İşsizlik oranı, çok yıllı düşük seviyelerin yakınında kalıyor. Üst üste 100 ay boyunca, işgücü piyasası kaybettiğinden daha fazla iş ekledi. Ücretler altı ay boyunca yıl bazında en az %3 arttı ve Perşembe günkü veriler gayri safi yurtiçi hasıla 2018 yılının son çeyreğinde beklenenden fazla yükseldiğini gösterdi. Geçmişte, bu faktörler (özellikle düşük işsizlik) yatırımcıların enflasyon konusunda endişelenmelerine neden oldu.

Güven Tahsisi

Yatırımcıya Güven Tahsisi EdilecekSıkı bir işgücü piyasası, enflasyonda FED’in %2 hedefinde tutarlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için yeterli olmadığının görüldüğü vurgulandı. Gelişme, ekonomistler arasında sendikaların azalan gücü ve küreselleşme gibi faktörlerin enflasyonun susturulmasının muhtemel olduğu bir ortam yaratıp yaratmadığı konusunda tartışmaları artırdı. (Tabloyu değiştirebilecek bir faktör FED.)

Son aylarda FED yetkilileri, enflasyon hedeflerini nasıl tanımladıklarına dair olası değişiklikleri aleni olarak tartışmaya başladı. Bir yaklaşıma göre, FED’in birkaç yıl boyunca ortalama %2’lik bir enflasyonu hedeflemesine neden olacak; bu durum, durgunluklar sırasında hedefin altına düşmek için iyi zamanlarda kasten %2’lik hedefin mütevazı artışlarını arayacağı anlamına geliyordu.

FED yavaşlamada deflasyon riskini azaltmak, yatırımcılara ve tüketicilere büyümenin devam edeceği konusunda güven vermek için biraz daha yüksek enflasyon göze alabilir. Yetkililer, gelecek yılın başlarında daha önce herhangi bir değişiklik yapmayacaklarını söylemişlerdi.

Yatırımcılar, Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını düşürme ihtimalini düşürmeye başladı. (Bu yıl, işletmeler ile hanehalklarının borçlanma ve yatırım yapma maliyetlerini düşürerek enflasyonun artmasına yardımcı olabilecek bir hareket.) CME Group’a göre, para politikası için piyasaya dayalı beklentileri izleyen Federal Fon vadeli işlemlerinde Çarşamba günü FED oranlarının yıl sonuna kadar %20 oranında düşme şansı olduğu görülüyor.

Politikaların Çalışıp Çalışmayacağı Şüpheli

Politikalara Dair Görüşler GündemdeŞu ana kadar, büyümede bir yükselişe ve buna bağlı olarak enflasyonun artmasına neden olan birkaç yatırımcı işareti de bulunuyor. İpoteklerden otomobil kredilerine kadar her şey için referans oranı olarak kullanılan 10 yıllık Hazine getirisi, 2018’de %3’ün üzerine çıkarak uzun yılların en yüksek seviyesine ulaştığında bu yıl nispeten dar bir aralıkta kaymaya başladı. Ekonomik görünümden daha az emin olunmasında, büyüme ve geri çekilme konusunda kendinden eminler. Tahvil fiyatları düşerken verim de yükseliyor.

Bank of EPFR Global verilerinin analizine göre, yatırım fonları ve borsa yatırım fonlarının takibi özkaynakları da aşırı çıkışlar kaydetti. Bu model, yatırımcıların ekonominin ısınmak üzere olduğuna ikna olmadıklarını gösteriyor olabilir. Enflasyon, Hazine kıymetlerini yatırımcılara daha az cazip kılma eğilimindedir. Bir gruba göre çıkan sonuçta ise FED’in politikalarına karşılık desteklenmesi beklenen enflasyon algısının şu düzlemdeki yatırımcı tarafından kaldırılıp kaldırılamayacağına dair şüpheler de gündemde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu