Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Kararından Sonra FED Başkanından Çin ve Avrupa Uyarısı Geldi

Tüm dünyanın merakla beklediği FED’in faiz kararının açıklanmasının ardından konuşan Jerome Powell, Çin ve Avrupa ekonomilerinin büyük ölçüde yavaşladığını söyledi. İşte detaylar;
Faiz Kararından Sonra FED Başkanından Çin ve Avrupa Uyarısı Geldi
Yorum

Tüm dünyanın merakla beklediği karar dün açıklandı ve FED faizi değiştirmeyerek yüzde 2.25-2.50 aralığında bıraktı. Geçen yıl 4 kez artırıma giden ve bu tavrıyla Trump dahil pek çok kişinin tepkisini çeken FED, Çarşamba günkü toplantısının ardından ise bu yıl içinde faiz artırmayacağına işaret ederek bilanço küçültmeyi Eylül ayında bitireceğini belirtti.

Kararın ardından dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvillerinde gerilemeler görüldü. Sonuçta FED sadece 3 ay önceki tahminlerinden keskin bir dönüş yapmış oldu çünkü Aralık ayında kurum, 2018’deki 4 artıştan sonra 20119’da 2 faiz artışının uygun olacağını tahmin etmişti. Ne var ki şu anda FED, koşullar önemli ölçüde değişmediği sürece bir artırım olasılığının olmadığını açıkladı.

FED’in sabit kalma kararının, GSYİH büyümesindeki ve enflasyondaki düşüş beklentilerinin yanında işsizlik oranı görünümündeki yükselişle gelmesi dikkat çekti.

FED Faiz Artırım Yapmadı Ayrıca FED, sabırlı olmaya devam edeceğinin sinyalini vererek normalleşmenin kademeli olacağını kaydetti. İhtiyaç halinde bilanço planlarında ek ayarlamalar yapılacağı da söylendi. Faiz kararının ardından konuşan FED Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin bu yıl güçlü bir şekilde büyümesini beklediklerini ve ülkede istihdam piyasasının güçlü kaldığını vurgulayarak, bankanın hedefinin büyümeyi sürdürmek olduğunu aktardı.

Tüm bunların yanında Powell, Avrupa ve Çin ekonomilerinin yavaşladığının üzerini çizerek ABD ekonomisinin küresel ekonomik yavaşlamayı hissedeceğine vurgu yaptı.

Faizi Kararından Sonra FED Başkanından “Çin ve Avrupa Ekonomileri Büyük Ölçüde Yavaşladı” Uyarısı GeldiÇin ve Avrupa ekonomilerinin ABD’nin büyümesi için engel teşkil ettiğini vurgulayan Jerome Powell, güçlü bir iç tablonun yurt dışından zedelendiğini dile getirdi. “Şu anda Avrupa ekonomisindeki yavaşlama daha fazla olsa da Avrupa ekonomisinin ve Çin ekonomisinin büyük ölçüde yavaşladığı bir durum görüyoruz. Güçlü bir küresel büyümenin bir kuyruk rüzgarı olması gibi, zayıf küresel büyüme de ekonomimiz için bir engel olabilir.” diyen Powell, FED üyelerinin ABD’deki temel tabloyu iyi görmeye devam ettiğini bildirdi.

“Görümümüz olumlu. Federal Açık Piyasa Komitesi katılımcıları bu yıl yüzde 2 civarında, geçen yıl gördüğümüzün yalnızca biraz altında büyüme görmeye devam ediyor. Bunun bir parçası, temel ekonomik temellerin hala çok güçlü olmasından kaynaklanmaktadır. Pek çok ölçütte önemli iş gücü pazarlarımız, yükselen gelirlerimiz, düşük işsizlik rakamlarımız var.” ifadeleriyle de iyimser konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu