Yatırım yapmaya başla!

Facebook Oculus ve Portal Ürünlerine Özel İşletim Sistemi Geliştiriyor

Facebook’un AR ve VR destekli ürünleri Oculus ve Portal için kendi isletim sistemini geliştiriyor.
Facebook Oculus ve Portal Ürünlerine Özel İşletim Sistemi Geliştiriyor

Dünyanın önde gelen sosyal medya şirketi Facebook, kullanıcı sayısını her geçen gün daha yüksek sayılara çıkarıyor. Yeni özellikler ile daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlayan şirket, teknolojinin farklı alanlarına yönelik ürünler geliştirmekten geri durmuyor. Bilindiği üzere geçmiş dönemde Facebook’un artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanına yönelik ürünler geliştirdiği biliniyor.

Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen bu ürünlerin önümüzdeki dönemde hayatımızda daha fazla yer etmesi bekleniyor. Şirket artırılmış gerçeklik destekli ürünü Portal ve sanal gerçeklik gözlüğü Oculus ile adından söz ettiriyor. Bu ürünlerde ise şu an için Android işletim sistemi kullanılıyor. Facebook ise Google’a olan bağımlılığını azaltmak adına kendi işletim sistemini geliştirdiğini duyurdu.

Projenin başında ise Microsoft eski mühendislerinden Mark Lucovsky olacak. Lucovsky daha önce Windows NT’nin geliştirme sürecinde önemli rol oynayarak adından söz ettirmişti. Sosyal medya devinin kendi ürünleri için sıfırdan bir işletim sistemi geliştirmesi bekleniyor.

Facebook İşletim Sistemi için Harekete Geçiyor

Facebook İşletim Sistemi için Harekete Geçiyor

Sosyal medya devi VR ve AR ürünlerinde Google’ın kontrolünü azaltmak adına kendi işletim sistemini geliştirmek için harekete geçiyor. Piyasada halihazırda yer alan Oculus ve Portal ürünlerinde Android tabanlı işletim sistemleri yer alıyor. Şirket yöneticilerinden Ficus Kirkpatrick gelecekte yazılımsal olarak Google’a ihtiyaç duymamalarının mümkün olduğunu belirterek, kendi işletim sistemleri ile bu durumu ortadan kaldıracaklarını söledi.

Sosyal medya devinin donanımdan sorumlu şefi Andrew Bosworth yeni işletim sistemi ile ilgili, “Gelecek neslin bizim için yeri olduğundan gerçekten emin olmak istiyoruz.” dedi. “Durumun bu olduğundan emin olmak için piyasaya veya rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Ve bu nedenle bunu kendimiz yapacağız.” diye konuştu.

Facebook, Oculus ve Portal cihazlarından ayrı olarak artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde de çalışıyor. Şirket Orion kod adı ile geliştirdiği bu gözlükleri 2023 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. Gelen haberler Facebook’un geliştireceği gözlükleri beyinden kontrol edilmesine imkan sağlayan bir arayüz geliştirdiği yönünde.

Facebook Geçmişte Başarısız Oldu

Facebook Geçmişte Başarısız Oldu

Sosyal medya platformu olan Facebook’un kendi yazılımını geliştirmesi halinde ne derece başarılı olacağı merak konusu. Şirketin bu konuyla ilgili mazisi ise çok aydınlık sayılmaz. 2013 yılında HTC ile iş birliği yapan Facebook, Android harici bir işletim sistemi yer alan akıllı telefon geliştirmişti. Tabi piyasaya sürülen telefonlardan kullanıcılardan fazla ilgi görmedi ve dönem proje rafa kalkmıştı.

Geliştirilecek olan yeni işletim sisteminin Instagram’a da entegre edileceği gelen haberler arasında. Facebook yetkilileri VR destekli cihazların geleceğin teknolojisi olduğunu ve sosyal medyanın da burada kendisine yer bulacağını belirtiyor. Geliştirilen işletim sisteminin gelecekte akıllı telefonlarda kullanılabileceği sorusunu ise Facebook yetkilileri cevapsız bırakıyor.

Bazı uzmanlar ise sosyal medya devinin Apple’ın yolundan gittiğini belirterek, kendi işletim sistemi ile beraber özel yongalarını geliştireceğini tahmin ediyor. Facebook’un piyasaya süreceği yeni işletim sisteminin ne olacağı ise şu an için bilinmiyor. Bazı kaynaklarda Eye OS adıyla işletim sisteminin pazarda yer alacağına yönelik iddialar bulunuyor.

Önümüzdeki günlerde sosyal medya devinden bu konuyla ilgili yeni haberler gelecektir. Tabi son dönemde daha çok çok veri ihlalleri ile gündemden düşmeyen şirketin geliştirdiği işletim sistemine kullanıcıların göstereceği ilgi merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum