Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İnşaat PMI Verisi Eylül’de Yeniden 50 Sınırına Ulaştı

IHS Markit tarafından Euro Bölgesi için hazırlanan İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi Eylül ayı anketi sonuçları yayımlandı.
Euro Bölgesi İnşaat PMI Verisi Eylül’de Yeniden 50 Sınırına Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Eylül ayına ilişkin Euro Bölgesi İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) anketinin sonuçlarını açıkladı. Buna göre; Eylül’de Ağustos ayındaki 49,5 seviyesinden 50 seviyesine yükselerek istikrar kazandığı görüldü.

Ağustos ayında 49,8 seviyesinden 49,5 seviyesine gerileyen inşaat PMI verileri, faaliyetlerde art arda ikinci düşüşe işaret etmişti. Azalma oranı ise bir önceki anket döneminde görülenden daha hızlı gerçekleşmişti.

Euro Bölgesi Eylül ayı inşaat PMI verileri, iki aylık düşüşün ardından faaliyetlerin yeniden istikrar kazandığına işaret etti.
Almanya, Fransa ve İtalya İnşaat Faaliyetleri - Eylül 2021
Kaynak: IHS Markit

Ankette faaliyetlerin arttığı yerlerde şirketlerin genellikle daha güçlü talep artışından söz ettiğinden bahsedildi. Yine de sahada çalışmayı durduran hammadde eksikliği ile bunun dengelendiği söylendi. Temel verilere göre ticari inşaat işlerinin mevcut 19 aylık düşüş dizisi içinde en yumuşak hızda düştüğü gözlendi. Buna karşın büyümenin ev inşası etrafında odaklandığı söylendi.

Altyapı faaliyetlerindeki düşüşün keskin bir şekilde devam ettiği söylenirken, konut inşaatı faaliyetlerinde daha fazla genişleme görüldüğü ifade edildi. İtalyan müteahhitlerin keskin bir genişleme ile yükselişe öncülük ettiği görülürken, Fransız firmaların dört ay içinde ilk defa ev inşasında yeni bir artış kaydettiğine dikkat çekildi. Alman şirketlerin faaliyetlerinin ise art arda ikinci bir düşüş bildirdiği, ancak azalma oranının düşük olduğu söylendi.

Ankete göre ticari bina faaliyeti, mevcut 19 aylık düşüş dizisinde faaliyetin en yumuşak hızda düşmesiyle Eylül ayında istikrara doğru eğilim göstermeye devam etti. İnşaat mühendisliği projelerinde yapılan çalışmaların ise Eylül’de daha yavaş bir hızda azalma gösterdiği söylendi. Düşüşün, 26 aya kadar uzadığı ve düşüş oranının keskin kaldığı ifade edildi.

Euro bölgesi inşaat şirketlerine verilen yeni siparişlerin Eylül’de art arda ikinci ayında da genişlediği sonucu alındı. Büyüme hızının önceki anket dönemine göre hızlandığı belirtilirken, Mayıs ayından bu yana en hızlı büyüme olduğu söylendi

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu