Yatırım yapmaya başla!

Eski Sürüm Windows Kullanıcıları için WannaCry Tehdidi Devam Ediyor

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ve çok sayıda işletim sistemini etkileyen WannaCry virüsünün eski Windows sürümleri için risk oluşturduğu söylendi.
Eski Sürüm Windows Kullanıcıları için WannaCry Tehdidi Devam Ediyor

Microsoft’un Windows işletim sistemi bugün itibariyle dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. 90’lı yılların başından itibaren sürekli yenilenen Windows, birbirinden farklı sürümler ile karşımıza çıkmıştır. Bir işletim sisteminin kullanıcı bazında başlıca sahip olması gereken özellik olarak güvenlik seviyesini gösterebiliriz.

Ancak özellikle internetin yaygınlaşması ile beraber siber korsanlar tarafından kullanıcıları tehdit edecek çok sayıda zararlı yazılım geliştirildi. Bunlardan son yıllarda en çok yankı uyandıranı ise WannaCry virüsü olmuştur. 2017 yılında ortaya çıkan ve Windows işletim sistemlerini tehdit eden zararlı yazılım, milyonlarca kullanıcıyı etkisi altına almıştı.

Zararlı yazılım dünya genelinde 230 bin Windows işletim sistemine bulaştı ve 28 farklı dilde kullanıcılardan fidye talep etmişti. Microsoft bu virüse karşı çeşitli yamalar yayınlamış olsa da siber saldırının etkileri sürmeye devam ediyor. Gelen son haberler eski Windows sürümleri için WannaCry tehdidinin sürdüğünü gösteriyor.

WannaCry Tam Olarak Ortadan Kalkmadı

WannaCry Tam Olarak Ortadan Kalkmadı

Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar WannaCry saldırısının etkisinin devam ettiğini gösteriyordu. Konuyla ilgili hazırlanan yeni bir rapor, özellikle eski sürüm Windows kullanan kullanıcılar için riskin devam ettiğini ortaya koydu. Diğer adı BlueKeep olan WannaCry virüsüne halen çok sayıda kullanıcının önlem almadığı ifade ediliyor. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından yapılan yeni açılmama Windows 10 ve Windows 8 harici işletim sistemi kullanıcılarına yönelik.

Ajans bu sürümler harici Windows kullanıcılarını gerekli önlemleri almaları konusunda uyarıyor. Microsoft’un çok eski işletim sistemlerine güncelleme desteği kestiğini biliniyor. Bugün hala çok sayıda kullanıcı Windows XP gibi oldukça eski sürümleri kullanıyor. NSA’nın açıklamasına göre Windows 8 işletim sistemi kullananlar halen WannaCry virüsünün etkisi altında.

WannaCry virüsü bilindiği üzere bulaştığı bilgisayarı tamamen etkisiz hale getiriyor ve karşı taraftaki siber korsanın eline bırakıyor. ABD merkezli güvenlik ajansı Microsoft’tan gerekli önlemleri almasını talep ediyor. Kullanıcıların WannaCry tehdidinden kurtulmak için eski sürüm işletim sistemlerini yenilemeleri öneriliyor.

Bir Milyonu Aşkın Kullanıcı Risk Altında

Bir Milyonu Aşkın Kullanıcı Risk Altında

NSA bugün itibariyle 1 milyondan fazla Windows kullanıcısının WannaCry tehdidine karşı savunmasız olduğunu açıkladı. Zararlı yazılım Windows Uzak Masaüstü uygulaması üzerinden faaliyete geçiyor ve bilgisayarı tamamen kontrolü altına alıyor.

NSA yetkililerinden Ian Thornton-Trump konuyla ilgili açıklamasında “Bu açık ile “kritik altyapıyı” hedef alabilecek aktör veya aktörler hakkındaki bilgileri, gizli bir şekilde, kategoriler altında sınıflandırdıklarını düşünüyorum. Kritik altyapı olarak bahsettiğim işletim sistemleri; Windows XP ve 2K3 ailesi.” ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

Microsoft güncel işletim sistemleri Windows 10 ve Windows 8 için gerekli yamaları yayınladı ve kullanıcıların WannaCry virüsünden etkilenmesini engellemiş durumda. Ancak Windows 7, Windows XP ve Windows Vista gibi eski işletim sistemi kullanıcıları için güvenlik açığı söz konusu.

Uzmanlar eski sürüm Windows kullanan kişilerin güncellemelerini açık tutmasını öneriyor. Microsoft bu işletim sistemlerine destek vermeyi kesmiş durumda ancak resmi site üzerinden gereken yamaları manuel olarak indirmek mümkün. Windows 8 öncesi bir işletim sisteminize sahip iseniz söz konusu güvenlik yamalarını buradan indirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum