Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski PBOC Başkanından ABD’ye Gönderme: Tüm Ülkelerin Kaderi Birbirine Bağlı

Çin Merkez Bankası'nın eski başkanı, devletlerin küresel ekonomiyi desteklemek için birlikte çalışmaları gerektiğini söyleyerek dikkate alınması gereken açıklamalarda bulundu.
Eski PBOC Başkanından ABD’ye Gönderme: Tüm Ülkelerin Kaderi Birbirine Bağlı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisi ülkeler için rekor düşük büyüme tahminleri yapılmasına ve onlarca yıldır görülmeyen verilere neden olurken, küresel ekonomi için görünümler de giderek kararıyor.

Dünyanın dört bir tarafından benzeri görülmemiş küçülme rakamları gelirken Çin Merkez Bankası‘nın eski başkanı Zhou Xiaochuan “birlikte çalışma” çağrısıyla gündeme geldi.

Asya için Boao Forumu tarafından düzenlenen online sempozyumda konuşan Xiaochuan koronavirüs pandemisinin ekonomik etkisine karşı koymak için küresel işbirliği çağrısı yaptı.

Yükselen ABD-Çin gerilimi birinci aşama anlaşmanın bozulabileceği endişelerini artırırken Xiaochuan şu ifadelerle dikkat çekti:

Xiaochuan Küresel İşbirliği Çağrısı2018’de PBOC Başkanlığı görevinden ayrılan Zhou Xiaochuan, bir ülke ismi vermese de ABD’ye atıfta bulunuyor gibi göründü.

Nitekim iki ülke arasındaki gerilimler, ABD’nin Çin’e yönelik virüs suçlamalarıyla yeniden yükselmiş ve ticaret savaşı endişelerini bir kez daha manşetler arasına yerleştirmişti. Mevcut kilitlenmeler sırasında en baştaki önceliklerin temel sosyal güvenliği korumak ve borç yükünü azaltmak olduğunu söyledi.

Sağlık krizinin üstesinden gelindiğinde, tıpkı bir müzik çalarda başlat düğmesine basmak gibi ekonomik faaliyetin yeniden başlayabileceğini savundu.

Öte yandan Cuma günü Boao Forum tarafından yayınlanan bir rapor, sağlık krizini ve ABD’nin ticaret korumacılığını Asya ekonomileri için başlıca kısa vadeli rüzgar olarak tanımladı.

Raporda tüm dünyanın salgını kontrol altına almak için el ele vermesi gerektiği vurgulandı. Aynı zamanda ekonominin toparlanmasına ve durgunluğun önlenmesine yardım etmek için tarifelerin azaltılması, engellerin aşılması ve küresel tedarik zincirlerinin sabitlenmesi gerektiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu