Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ESET Araştırmacısı WhatsApp’tan Yayılan Tehlikeli Yazılıma Karşı Uyardı

Yapılan araştırma, WhatsApp üzerinden kullanıcıları tehdit eden bir virüs olduğunu ortaya koydu.
ESET Araştırmacısı WhatsApp’tan Yayılan Tehlikeli Yazılıma Karşı Uyardı
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, farklı haberler ile gündeme gelmeye devam ediyor. 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olan platform son dönemde gizlilik politikasında yapacağı değişiklik ile gündeme gelmişti. Kullanıcıların tepkisini çeken bu değişiklik, artan baskı sonrası Mayıs ayına ertelenmişti. Hemen herkes tarafından mesajlaşma uygulamasında veri güvenliği büyük öneme sahip olmakta.

Zararlı bir yazılım kötü niyetli kişiler aracılığı ile WhatsApp üzerinden yayılabiliyor. Platform bu gibi durumlara karşı önlem aldığını açıklasa da, yapılan bir araştırma yeni bir güvenlik riskini ortaya koydu. ESET araştırmacısı Lukas Stefanko, Twitter hesabından, WhatsApp üzerinden yayılan virüse karşı kullanıcıları uyardı. Huawei mobil uygulaması adı altında bu virüs WhatsApp’taki bildirimleri kontrol ediyor.

Güvenlik Uzmanı WhatsApp Virüsüne Karşı Uyardı

Güvenlik Uzmanı WhatsApp Virüsüne Karşı Uyardı

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan mesajlaşma uygulaması yeni bir virüs ile gündeme geldi. Google Play görünümlü bu virüs, Huawei mobil uygulaması adı altında kısa sürede yayılabiliyor. Gönderilen mesaja tıklayan kullanıcılar virüsü telefonuna indiriyor. Araştırmacı Stefanko ismine rağmen bu virüsün Huawei ile bir alakası olmadığının altını çiziyor.

Stefanko açıklamasında, “Bu kötü amaçlı yazılım, alınan herhangi bir WhatsApp mesaj bildirimini kontrol ediyor ve kurbanın telefonundan diğer kullanıcılara yayılıyor” ifadelerini kullandı. Kötü amaçlı yazılım kullanıcılardan uygulama bildirimlerine erişim izni talep ediyor. Sonrasında ise WhatsApp üzerinden gelen mesajlar bu virüs aracılığıyla otomatik olarak yanıtlanıyor. Virüsün WhatsApp’ta kullanılmakta olan hızlı yanıt özelliğini kullanarak bu işlemi yaptığı belirtiliyor.

Bağlantıya tıklayan kişiler Google Play arayüzünde sahte bir uygulama sayfasıyla karşılaşıyor. İndirme bildirimi atan bu virüs yazılımı kullanıcı onayladıktan sonra telefonu kontrol etmeye başlıyor. Uzmanlar bu gibi mesajlara karşı kullanıcıları uyarıyor ve bağlantıya kesinlikle tıklamamaları gerektiğini belirtiyor.

WhatsApp Web için Beklenen  Özellik Yolda

WhatsApp Web için Beklenen  Özellik Yolda

Mesajlaşma devi bir yandan uygulama deneyimini iyileştirecek yeni özellikler üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Son dönemde pandeminin etkisiyle iletişim uygulamalarına daha fazla kullanmaya başladı. Zoom başta olmak üzere Google Meet, Messenger gibi uygulamalar üzerinden insanlar görüntülü konferans uygulamalarına büyük ilgi gösterdi. WhatsApp’ın da grup içi görüntülü görüşme özelliği bulunuyor ancak bu web uygulamasından kullanılamıyor.

Şirket bir süredir bu özelliği WhatsApp Web uygulamasına getirmeye hazırlanıyor. Beta aşamasında olan bu özelliğin önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması bekleniyor. Son dönemde gizlilik politikasında yapacağı değişiklik nedeniyle kullanıcı sayısında büyük düşüş yaşayan platformun, ilerleyen dönemde nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu