Yatırım yapmaya başla!

Eset Play Store’da Sahte Bankacılık Uygulamalarının Kredi Kartı Bilgisi Sızdırdığını Ortaya Çıkardı

Güvenlik şirketi Eset, Android uygulama mağazası Play Store’da yüzlerce kişinin kullanıcı bilgilerinin çalındığını açıkladı. İşte detaylar…
Eset Play Store’da Sahte Bankacılık Uygulamalarının Kredi Kartı Bilgisi Sızdırdığını Ortaya Çıkardı

Android uygulama mağazası Play Store, bilindiği üzere binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Android kullanıcılarının hemen her türlü uygulama ihtiyacını karşılayan mağazada zaman zaman kötü niyetli uygulama geliştiricilerinin de dadandığına tanık olmak mümkün. Bu durumun farkında olan Google, geçtiğimiz aylarda Play Store’da bulunan sahte uygulamalara karşı harekete geçmişti.

Siber korsanların internet ortamında sızmak istediği mecraların başında bankaların veri tabanları gelmekte. Ancak korsanlar bu sefer bankaların müşterilerini hedeflediler. Dünyanın önde gelen yazılım ve güvenlik şirketlerinden lan Eset, Play Store’da üç adet sahte bankacılık uygulamasına rastladığını duyurdu. Söz konusu uygulamaların binlerce kişinin verilerini sızdırdığı ortaya çıktı.

Eset Google’ı Bilgilendirdi

Eset Google’ı Bilgilendirdi

Eset, Play Store’da sahte bankacılık uygulamalarını tespit etmesinin ardından Google’ı jet hızıyla bilgilendirdi. Yapılan bilgilendirmede, söz konusu uygulamaların kullanıcıların verilerini izinsiz olarak ele geçirdiğine yer verildi.

Uygulamaların geçtiğimiz Haziran ve Temmuz ayları içerisinde Play Store’a eklendiği ve Hindistan’daki Android kullanıcılarının kredi kartı limitlerini artırmayı vadederek verileri ele geçirdiği belirtildi. Karşılarına çıkan formu dolduran kullanıcıların, kredi kartı bilgilerini siber korsanlara verdiği ifade edildi.

Google Uygulamaları Kaldırdı

Google Uygulamaları Kaldırdı

Yaşanan olay sonrası Google, sahte bankacılık uygulamalarını Play Store’dan anında kaldırdı. Ancak platformdaki yüzlerce kullanıcının kredi kartı bilgileri siber korsanların eline geçmiş oldu. Kredi kartı bilgilerinin çevrimiçi olarak herkese açık şekilde paylaşıldığı ortaya çıktı.

Dolandırıcılık uygulamalarını açığa çıkaran güvenlik şirketi Eset ise, kullanıcıları uygulama indirirken daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yetkililer kullanıcıları indirirken resmi olup olmadığına dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum