Yatırım yapmaya başla!

ESET Kullanıcıları PIN Kodlarını Seçerken Dikkatli Olmaları Konusunda Uyardı

Güvenli şirketi ESET, cep telefonu kullanıcılarını PIN kodu seçerken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Şirket ayrıca en çok kullanılan PIN kodlarını paylaştı.
ESET Kullanıcıları PIN Kodlarını Seçerken Dikkatli Olmaları Konusunda Uyardı

Siber güvenlik anlamında sektörün önde gelen güvenlik şirketlerinden biri olan ESET, belirli aralıklar ile çeşitli raporlar yayınlıyor. Şirket yayınladığı raporlar ile kullanıcıları siber güvenliğe yönelik uyarılarda bulunuyor. Bilindiği üzere bilgisayar ve akıllı telefonlar olmak üzere pek çok teknolojik üründe kişisel verilerimizi saklıyoruz. Bununla beraber önde gelen internet sitelerinde de milyonlarca kullanıcının önemli bilgileri mevcut.

Siber korsanlar hedef aldıkları pek çok kullanıcının özel bilgilerine ulaşıyor ve kötü sonuçların yaşanmasına neden oluyor. Şirket son olarak akıllı telefon kullanıcılarının dikkatini çekecek önemli uyarılarda bulundu. Telefonlarına şifre tanımlayan kullanıcıları daha dikkatli olmaları konusunda uyaran ESET, en çok kullanılan 20 PIN kodunu açıkladı.

Kullanıcılar Benzer Parolalar Kullanıyor

Kullanıcılar Benzer Parolalar Kullanıyor

Her ne kadar yeni nesil akıllı telefonlarda güvenliği sağlamak adına değişik giriş yöntemleri mevcut olsa da halen PIN kodları büyük önem arz ediyor. Yüz tanıma, parmak izi gibi pek çok yeni nesil teknoloji akıllı telefonlar için yüksek seviye güvenlik önlemi sağlıyor. Ancak artık eski yöntem diyebileceğimiz PIN kodlarının da doğru oluşturulması gerekiyor. ESET bu anlamda kullanıcıları dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Şirket bununla beraber en çok oluşturulan 20 PIN kodunu paylaştı. Oluşturulan şifrelerin gelişigüzel ve özensiz oluşturulduğu görülüyor. ESET’e göre en çok kullanılan PIN kodları şu şekilde: 0000, 1004, 1010, 1111, 1122, 1212, 1234, 1313, 2000, 2001, 2222, 4444, 3333, 4321, 5555, 6666, 6969, 7777, 8888, 9999. Güvenlik şirketi yaptığı çalışmada kullanılan telefonların yüzde 26’sının bu şifrelerden biriyle açıldığını belirtiyor.

ESET, bu kodların telefonların güvenliği için büyük risk oluşturduğunu belirtiyor ve 4 rakamlı kodların çok kolay şekilde bulunabildiğini söylüyor. Dolayısıyla kullanıcıların PIN kodu oluştururken dikkatli olmaları öneriliyor.

ESET Güvenli PIN Konusunda Uyardı

ESET Güvenli PIN Konusunda Uyardı

ESET, kullanıcıların 4 rakamlı ve 6 rakamlı kodları belirlerken doğum tarihi gibi kolay sayılara öncelik verdiğini söylüyor. Bununla beraber kullanıcıların güvenli PIN kodu oluşturmaları için bir dizi tavsiyede bulunuyor.

ESET yetkilisi Jake Moore “En iyi önlem, telefonunuzun kilidini açmak adına sizin için anlam taşımayan bir rakam dizisi kullanmaktır. Kod oluştururken, hareketlerinizi kimin izliyor olabileceğine dikkat etmeniz gerektiğini de belirtmekte fayda var. Toplu taşıma araçlarında insanların sık sık PIN kodlarını, şifreleri girdiğini hatta telefonda, arkasındaki üç haneli CVV numarası da dahil olmak üzere tüm kredi kartı bilgilerini bağırarak paylaştığını gördüm.” açıklamasında bulundu.

Yetkili ayrıca yeni nesil cihazlarda bulunan ‘cihazımı bul’ özelliklerinin de aktif hale getirilmesini söylüyor. Bu sayede içeriklerin uzaktan silinmesinin mümkün olduğunu söyleyen Moore, “Bu cihazı bir daha asla göremeyebilirsiniz, en azından suçlular cihazınıza giremez ve kişisel verilerinize ve bilgilerinize bakamaz” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum