Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan ve Scholz’dan Ukrayna’da Kalıcı Ateşkes Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ortak basın toplantısında, son dönemde yaşanan meselelere değinerek, ateşkes çağrısı yaptı.
Erdoğan ve Scholz’dan Ukrayna’da Kalıcı Ateşkes Mesajı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Ankara’ya geldi. İki lider baş başa yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı yaptı. Söz konusu görüşme, Erdoğan’ın son beş gün içindeki 14. yüz yüze lider görüşmesi oldu.

Erdoğan, geçen yıl göreve başlayan Scholz ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, “Siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel ilişkilerimizi ele alma fırsatını bulduk. Şu anda sadece bölgesel değil, dünya gündemini teşkil eden, işgal eden Rusya-Ukrayna konusunda ağırlıklı olarak değerlendirme fırsatını bulduk.” şeklinde konuştu.

Rusya – Ukrayna savaşında bir yandan güvenlik, diğer yandan çözüme yönelik diplomatik çabaların hızlandırılması yönünde mutabık kaldıklarını ifade etti. Antalya Diplomasi Forumu’na değinen Erdoğan, Rus ve Ukrayna dışişleri bakanlarının bir araya geldiğini, söz konusu toplantının diplomasinin hanesine kaydedilmiş önemli başarı olduğunu ifade etti.

Kalıcı ateşkes için çalışmalara yılmadan devam edeceklerini söyleyerek, “Almanya ile mevcut yüksek düzeyli istişare mekanizmalarımızın canlandırılması gerektiğine inanıyorum. Yüksek düzeyli stratejik toplantısında sıra Almanya’da. İnşallah en yakın zamanda yüksek düzeyde stratejik konsey toplantımızı Türkiye’de gerçekleştireceğiz.” dedi.

Almanya ile 2022 Ticaret Hacmi Hedefi 50 Milyar Dolar

Almanya ile 2022 Ticaret Hacmi Hedefi 50 Milyar Dolar
Kaynak: Twitter

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2020 yılında 38 milyar dolar, 2021’de 41 milyar dolar olduğunu söyleyen Erdoğan, bu yıl için 50 milyar dolar hedefi koyduklarını belirtti.

Türkiye’nin turizmindeki ilk etkin ülkenin Rusya, ikincisinin Almanya olduğunu hatırlatarak, Almanya ile turizmdeki ilişkilerin yine aynı kararlılıkla devam ettirileceğine inandığını sözlerine ekledi.

Almanya ile bölgesel konularda yakın iş birliği içerisinde çalışmayı önemsediklerini, yaşanan son gelişmelerin Türkiye’nin güvenlik ve enerji olmak üzere birçok alanda anahtar yere sahip olduğunu ispat ettiğini söyledi.

Olaf Scholz: Putin’e Artık Durun Diyoruz

Olaf Scholz: Putin’e Artık Durun DiyoruzAlmanya Başbakanı Scholz ise Rusya’nın saldırıları nedeniyle gelen acı haberleri izlediklerini ve endişeler konusunda Türkiye ile hemfikir olduklarını belirtti. Siviller için güvenli koridor sağlanması gerektiğini ifade eden Scholz, “Putin’e artık durun diyoruz. En önemli konu silahların susması.” dedi.

Hayatını kaybeden insanları gördükçe endişelendiklerini ve en kısa zamanda ateşkese ulaşılması konusunda hemfikir olduklarını aktardı. Savaşın bitmesinde çözümün sadece diplomatik olabileceğini, bu nedenle liderlerle görüşmelerin devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Türkiye’de iki ülkenin dışişleri bakanının görüşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu belirten Scholz, el birliğiyle insanlara destek olmak istediklerini söyledi.

Almanya’ya 100 binden fazla göçmen geldiğini belirten şansölye, “Ukrayna’nın kendini savunmasını sağlamak istiyoruz. Hem Türkiye hem Almanya olarak maddi ve insani yardım yapıyoruz. Montrö Anlaşması uyarınca boğazların savaş gemilerine kapatılmasının krizin daha da tırmanmamasına katkı olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Toplantıda ele alınan konulardan birisi de savaşın başından bu yana en çok tartışılan, Rusya gazına bağımlı olma meselesiydi. Scholz, Rusya’ya bağımlı olmamak için enerjinin farklı kaynaklardan sağlanması, çeşitli olması ve farklı ülkelerden alınması gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu