Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Polonya Mülteci Konusunda Örnek Duruş Sergiliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Polonyalı mevkidaşı ile savaş konusunu ele aldıktan sonra ortak basın toplantısı yaptı. Liderlerin açıklamalarından satır başları şöyle…
Erdoğan: Polonya Mülteci Konusunda Örnek Duruş Sergiliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ikili görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına geçti. Görüşmede ağırlıklı olarak Ukrayna ve Rusya meselesinin ele alındığını söyleyen Erdoğan, iki NATO müttefiki olarak ayrıntılı fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Bu ayın 24’ünde yapılacak NATO liderler zirvesinde de görüşmelere kaldıkları yerden devam edeceklerini belirtti. Savaşın sona erdirilmesi için diplomatik çabaların hızlandırılması gerektiği noktasında mutabık kaldıklarını ve Türkiye olarak ateşkesin sağlanması için girişimlere devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün Moskova’da temaslarda bulunduğunu, yarın da Ukrayna’ya gideceğini söyledi.

Polonya’nın savaştan kaçan 2 milyon mülteciye kapılarını açarak örnek bir duruş sergilediğini belirten Erdoğan, “8 yıldır dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, Polonya’yı en iyi anlar. İnsani yardımlarımızın Ukrayna’ya ulaştırması noktasında gösterdikleri destek takdire şayandır.” ifadesini kullandı.

Polonya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin salgına rağmen 8,3 milyar dolara ulaştığını ve 10 milyar dolar hedefine çok yaklaşıldığını dile getirdi.

Duda: Bugün Bir Mülteci Krizinden Bahsedebiliriz

Duda: Bugün Bir Mülteci Krizinden BahsedebilirizErdoğan’ın ardından konuşmaya geçen Polonya Cumhurbaşkanı, Rusya’nın şu an bir ülkeye saldırı gerçekleştirdiğini, bir an önce Rusların saldırılarının engellenmesi gerektiğini ifade etti.

Sözlerine “Rusya’nın sivilleri öldürmelerini durdurmamız lazım. Hatta 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez görülen bu acı görüntüleri bir an önce durdurmamız lazım. Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda yaptığınız katkılar için size teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde devam etti.

Kendi hesaplarına göre günde 100 bin Ukraynalının Polonya tarafına geçtiğini, bunun mülteci krizi olarak bahsedilebileceğini, uluslararası yardımdan faydalanma sağlanamaması durumunda zor duruma düşeceklerini söyledi.

Türkiye ile ekonomik iş birliğinin yanında askeri ilişkilerin de devam etmesini istediklerini söyleyen Duda, Hem Polonya hem Türkiye karşılıklı iki devlet olarak birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Sadece 600 yıllık tarihe dayanan dostluk değil bu; son 30 yıl içerisinde Türkiye’ye ziyaret etmeye gelen Polonyalı turistlerden de bahsedebiliriz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu