Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: NATO Ülkeleri Olarak Dayanışma İçinde Olmalıyız

Hollanda Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Rusya-Ukrayna krizindeki çabası için teşekkür etti. İki liderin ortak basın toplantısında satır başları şöyle…
Erdoğan: NATO Ülkeleri Olarak Dayanışma İçinde Olmalıyız
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi resmi törenle karşıladı. 21 pare top atışı eşliğinde İstiklal Marşı ile Hollanda Millî Marşı okunurken, karşılamada Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Rutte’ye Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya arasında yürütülen çabalar hakkında bilgi verdiğini söyleyen Erdoğan, Perşembe günü de Brüksel’de NATO Liderler Zirvesi’nde bir araya geleceklerini belirtti.

Türkiye olarak krizin en başından bu yana sağduyu ve diyalog çağrısı yaptıklarını, tansiyonun düşürülmesi ve diplomasiye alan açılması gerektiğine dikkat çektiklerini söyledi.

Erdoğan-Rutte Açıklaması
Kaynak: Twitter

Ukrayna’da binlerce sivilin hayatını kaybettiğini, 3 milyondan fazla insanın ülkesini terk ettiğini aktardı. Zelenskiy ve Putin ile temasları sürdürdüklerini belirten Erdoğan, “Dışişleri Bakanım Moskova ve Lviv’de temaslar gerçekleştirdi. Şartların zorluğunun farkındayız. Diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz.” dedi.

Hollanda ile ilişkileri daha da geliştirme konusunda ortak iradeye sahip olduklarını, ticaret hacminin 11 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Bundan sonraki süreçte önce 15, ardından 20 milyar dolar hedef belirlediklerini aktardı. Hollanda ile birçok alanda iş birliğini artırma konusunda Rutte ile hemfikir olduklarını ve gündemlerinde yeşil büyümenin de yer aldığını ifade etti.

NATO üyesi ülkeler olarak özellikle savunma alanında atılacak adımlarda dayanışma içinde olunması gerektiğini söyledi. Odessa’dan Karadeniz’e sürüklenen mayınlar konusunda, Milli Savunma Bakanlığı’nın gereken tedbirleri aldığını belirtti.

Rutte: Türkiye Yapabileceği Her Şeyi Yapıyor

Rutte: "Türkiye Yapabileceği Her Şeyi Yapıyor”Daha sonra sözü alan Rutte, bugünkü görüşmede sadece ikili ilişkilerin değil, dünyada olanlara da odaklandıklarını ve NATO zirvesini sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin AB için önemli bir ortak olduğunu ifade eden Hollanda Başbakanı, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği üzere bu bölgesel barış ve istikrara ağır darbedir. Putin, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmiştir, bu da bütünüyle kabul edilemezdir.” dedi.

Ukrayna’daki bombardımanları hatırlatarak, Türkiye’nin bu krizde kilit rol oynadığını aktardı. Aynı zamanda Montrö Sözleşmesi’nin de gereğini yaptığının altını çizdi.

Türkiye’nin diğer tüm ülkelerden daha fazla mülteci barındırdığını belirterek, “Türkiye yapabileceği her şeyi yapıyor. Çok kritik bir rol oynuyor. Hem Putin hem de Zelenskiy’le teması olabilen bir ülke. Rusya’nın saldırganlığını alenen kınadı. İki ülke ile de muteber bir rolü var. İki ülkeye açık hattı olan nadir ülkelerden. Bu sebeple de Türkiye’yi bu yolda desteklediğimizi söylemek isterim.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu