Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Mesleki Eğitimde Hedef 1 Milyon Öğrenci

Twitter hesabından; öğretmenlik, mesleki eğitim, kütüphaneler ve okullar hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri aktardı:
Erdoğan: Mesleki Eğitimde Hedef 1 Milyon Öğrenci
Yorum

Yurt içinde bugün piyasaların odağında faiz kararı yer alırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan art arda gelen açıklamalar da gündeme damgasını vurdu. Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yüzde 14 politika faizini sabit tutması kararından hemen önce konuya dair açıklamada bulundu.

Engelli Memurlar Atama Programında yaptığı konuşmada faiz ve kurun istikrara kavuştuğunu söyleyerek, engelli personel sayımızın 66 bine ulaştığını da bildirdi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda da önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı, daha sonra sosyal medya hesabından eğitim sektörüne dair açıklamalarda bulundu. 2000’li yıllarda 500 binlerde olan öğretmen sayısının 1,2 milyona ulaştığını aktardı.

Mesleki Eğitim Öğrenci Sayısı
Kaynak: Twitter

Uzun yılların özlemi olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yasalaştığını ve hayırlı olmasını dilediğini belirtti. Okullardaki kütüphanelerin zenginleştirilmesi kapsamında, kitap sayısının 28 milyondan 50 milyona çıkarıldığını, iki ay gibi kısa bir süre içinde ise kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okula kütüphane yapıldığını açıkladı.

Son üç ayda öğrencilere 24 milyon yardımcı kaynak kitabı dağıtıldığını, böylelikle ailelerin üzerindeki maddi külfeti kaldırdıklarını belirtti.

Yakında temel eğitimde “10 Bin Okul Projesi”ni başlatacaklarını müjdeleyen Erdoğan, 3 milyar TL bütçe ayrılan bu proje ile 10 bin okulun altyapısının baştan sona güncelleneceğini sözlerine ekledi.

Meslek Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikler sonucu, kayıtlı öğrenci sayısının iki aydan daha kısa bir süre içinde 159 binden 335 bine çıktığını açıkladı. Bu sayının 2022 sonuna kadar 1 milyon olmasının hedeflendiğini söyledi.

Öğrencilerin her ay aldığı ücretin, asgari ücretin yarısına yükseltildiğini ve bunun yüzde 30’unun devlet tarafından karşılandığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu