Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan Kentsel Dönüşüm Faiz Değişikliğini İmzaladı

Kentsel dönüşüm için devletin sağlayacağı faiz desteğinde limitler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla değişti. İşte değişikliğin detayları;
Erdoğan Kentsel Dönüşüm Faiz Değişikliğini İmzaladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan “6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” kentsel dönüşümde beklenen değişikliği hayata geçirdi.

Karara göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi 1 yıldan 2 yıla uzatıldı. Kredi anapara tutarı limitleri ise güçlendirme kredisi için 80 bin liradan 160 bin liraya çıktı. Konut yapım ve işyeri yapım kredileri için de 200 bin lira olan limit, 400 bin liraya yükseltildi.

Yayımlanan değişiklik kararıyla birlikte bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı da 1 milyon liralık limitten 2 milyon liraya çıkarıldı.

Kentsel Dönüşüm Resmi Gazete'de Değişiklik
Kaynak: Resmi Gazete

Kararın bugün itibarıyla yürürlüğe girdiği ifade edilirken, hükümlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

2022 yılının gelmesiyle birlikte kentsel dönüşümde kira yardımlarına da bütçe güncellemesi gelmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın meclisten geçen 2022 bütçesine göre; kentsel dönüşüm çerçevesinde 2022’nin sonuna kadar 800 milyon TL, 2023 sonuna kadar 900 milyon TL ve 2024’te 2,1 milyar lira kira yardımı açıklanmıştı.

Kira yardımı bütçesi 2021’de ise 642 milyon TL düzeyindeydi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu