Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Grup Toplantısında ABD’nin Yaptırım Tehditlerine Değindi

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili bilgi verdi. Türkiye’ye karşı çıkanlara rest çekerek, başladığımız işin bitirileceğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Grup Toplantısında ABD’nin Yaptırım Tehditlerine Değindi
Yorum

AK Parti meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi verdi. 9 Ekim saat 16:00’da başlayan harekatın başarıyla devam ettiğini söyleyen Erdoğan, şu ana kadar 1220 km² alanın temizlendiğini açıkladı.

Başta ABD olmak üzere Türkiye’ye bu konuda karşı çıkan ülkelere rest çekerek, yaptırım ile tehdit edenlere “azdan az çoktan çok gider” şeklinde cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’ye atılan suçlamaları reddederek, tarihin hiçbir döneminde sivil katliamı yapmadığını söyledi.

Erdoğan Sivil KatliamıSivil katliamı görmek isteyenlerin Kafkaslara, Afganistan’a ve Arakan’a bakması gerektiğini belirten Erdoğan, Türk milletinin tarihin hiçbir döneminde böyle bir şey yapmadığını söyledi. 9 Ekim’de başlayan harekatın başarıyla devam ettiğini ve Türk ordusunun bu kadar kısa süre içerisinde, süratle mesafe almasını kimsenin beklemediğini belirtti.

Beklentilerin üzerinde ilerleme kaydedilmesi sebebiyle de tepkilerin geldiğini açıkladı. “Ey Batı, ey Arap Ligi, ey azıcık da olsa ahlak ve vicdan sahibi tüm ülkeler, hepinize sesleniyorum, bu devran elbet dönecek.” şeklinde konuşarak, Türkiye’ye karşı çıkan tüm ülkelere de rest çekmiş oldu.

Daha önce DEAŞ’ı yöneten ve fiilen yönetenlerin, şimdi DEAŞ düşmanı gibi görünmeye çalıştığını söyledi.

DEAŞDEAŞ konusunda kimin ne rol oynadığını çok iyi bildiklerini söyleyen Erdoğan, örgütün çöküşünü Türkiye’nin başlatmış olduğuna dikkat çekti. 3 bin DEAŞ’lının etkisiz hale getirildiğini ve balon gibi şişirilen örgütün Fırat Kalkanı Harekatı ile çökmeye başladığını anlattı.

Suriye’de örgütün elinde olan diğer yerlerin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özgürleştirildiğini söyleyen Erdoğan, müttefiklerin Türkiye’nin yanında olmak yerine PKK ve YPG gibi terör örgütleri ile olmayı tercih ettiğini belirtti.

Türk milletinin hiçbir zaman teslim olma seçeneği olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, terör örgütlerine gereken cevabın verildiğini ve verilmeye devam edildiğini söyledi.

Ekonomik yaptırım tehditlerine “azdan az gider, çoktan çok gider” cevabıyla karşılık verdi.

ABD Yaptırımlarına CevapSuriye konusunda Türkiye ile görüşmek isteyen herkese makul ve samimi bir yaklaşımda bulunacaklarını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir terör örgütü ile hiçbir zaman aynı masaya oturmadığını, bunun için de arabulucu aramadıklarını belirtti.

Yıllardır terör örgütleriyle birlikte yaşayanların istedikleri pazarlığı yapabileceklerini fakat Türkiye’nin bu konuda asla müsamaha göstermeyeceğini aktardı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı operasyon ile Suriye’de teröristlerden temizlenen ve güvenli bölge olarak görülen alanların halka bırakılarak geri çekileceğimizi açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm teröristlerin malzemelerini bırakarak güvenli bölgeden çıkmalarına emretti. Güvenli bölgeden çıkmaları halinde harekatın sonlandırılacağını, Münbiç-Irak sınırı arasında 30-35 kilometre derinliğe inmeden hiç kimsenin Türkiye’yi durduramayacağını vurguladı.

ABD’nin yaptırım kararı ve yapılan tartışmalar için Türkiye’ye yapılmış bir saygısızlık yorumunu yaptı.

ABD Yaptırımları Türkiye'ye SaygısızlıkABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Kasım’da bir araya gelecek. Erdoğan son birkaç gündür gelen yaptırım açıklamalarıyla ilgili olarak, “ABD kongresinde yapılan tartışmalar müzakereler konuşmalar şahsım ailem bakan arkadaşlarımla ilgili bütün bu değerlendirmeler Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı çok büyük saygısızlıktır, haddini bilmezliktir.” ifadesini kullandı.

Önümüzdeki ay yapılacak görüşmenin ise heyetlerle yapılacak temaslardan sonra değerlendirileceğini dile getirdi. Türkiye olarak Menbiç’te olmak gibi bir derdimiz olmadığını, sadece terör örgütlerinin çıkarılması için uğraştıklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu