Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Afrika’ya 15 Milyon Doz Aşı Gönderiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen “Sağlık ve Göç” Konulu toplantıya gönderdiği video mesajda açıklamalarda bulundu.
Erdoğan: Afrika’ya 15 Milyon Doz Aşı Gönderiyoruz
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen Sağlık ve Göç konulu toplantıya video mesaj gönderdi. Son yıllarda dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ve göçmen faaliyetleri üzerine konuşan Erdoğan, salgının en sancılı günlerinde yaşanan sürece değindi.

Dünya Sağlık Örgütü ile Sağlık Bakanlığı iş birliği ile Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı, İstanbul’da düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınının etkisinin aşı ile etkisi bir nebze azaltılmış olsa da, yeni varyantların etkisini sürdürdüğünün altını çizdi.

Salgının özellikle toplumun kırılgan kesimlerinde tahribat yarattığının altını çizen Erdoğan, ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin ve düzensiz göçmenlerin durumuna değindi.

Erdoğan bu kişilerin salgınla beraber daha fazla geri plana itildiğini, ötekileştirildiğini ve ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan video mesajı
Kaynak: Twitter

Sığınmacıları Kendi Vatandaşımızdan Ayrı Tutmadık

Mültecilerin bu süreçte sağlık hizmetlerine erişiminde daralma yaşandığına dikkat çeken Cumhurbaşkan Erdoğan, “Salgının en sancılı günlerinde bizden talepte bulunan 160 ülkeye ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi ekipman ve kritik malzeme desteği sağladık. Ülkemizde misafir ettiğimiz sığınmacıları kendi vatandaşlarımızdan ayrı tutmadan istisnasız herkesin sağlık hizmetine erişimini temin ettik.” açıklamasında bulundu.

Bugüne kadar geçen süreçte Suriyeli sığınmacılara verilen sağlık hizmetlerinden bahseden Erdoğan, ulusal aşı takvimi doğrultusunda toplamda 8,7 milyon doz aşı tatbik edildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda uluslararası kuruluşların da desteği ile 29 ilde 185 göçmen sağlığı merkezinin faaliyete geçirildiğini vurguladı.

Afrika’ya 15 Milyon Doz Aşı Gönderiyoruz

Erdoğan’ın video mesajında, Suriyeli sığınmacılara yapılan yardımlardan bahsetti. Salgının en çok vurduğu bölgelere yardım eli uzattıklarını belirten Erdoğan, “3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi’nde söz verdiğimiz toplam 15 milyon doz aşıyı Afrikalı kardeşlerimize peyderpey ulaştırıyoruz. Yerli aşımız TURKOVAC’a gelen talepleri de bu süreçte imkanlar dahilinde karşılamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Avrupa bölgesinde göç ve sağlık alanlarında oluştulan eylemleri kıymetli bulduğunu belirten Erdoğan, 85 milyon mülteciye sadece 3 hafta içerisinde 3 milyon insanın eklendiği bir iklimde düzenlenen toplantının, yeni çözüm tekliflerinin önünü açmasını temenni ederek sözlerini tamamladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu