Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Epic Games, Fortnite’ın App Store’a Yüklenmesi için İhtiyati Tedbir Talep Etti

Epic Games ile Apple çekişmesinde yeni bir gelişme yaşandı. Şirket Fortnite için ihtiyati tedbir kararı talep etti.
Epic Games, Fortnite’ın App Store’a Yüklenmesi için İhtiyati Tedbir Talep Etti

ABD’li teknoloji devi Apple geliştirdiği ürün ve servisler ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri konumunda. Cupertino merkezli şirketin gelir kalemlerinde iOS uygulama mağazası App Store’un önemli bir paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bilindiği üzere şirket bu mağazada çok sayıda geliştiricinin uygulamasına ev sahipliği yapıyor. Apple bu uygulamaların geliştiricilerinden belirli oranlarda komisyon alıyor. Son günlerde alınan bu komisyon oranları tartışma yaratmaya başladı.

Pek çok geliştirici Apple’ın aldığı komisyonlara olan tepkisini dile getiriyor. Son olarak popüler Battle Royale oyunu Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games, somut bir adım atmıştı. Şirket Fortnite içerisinde kendi ödeme yöntemini geliştirmiş ve bu durum Apple’ın tepkisini çekmişti. Apple bu durum karşısında Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı. Sonrasında ise Google’dan benzer bir adım gelmiş ve oyun Play Store’dan da kaldırıldı.

Android kullanıcıları oyunu APK olarak yükleyebiliyor ancak iOS tarafında bu durum mümkün olmamakta. Geçtiğimiz günlerde Fortnite’ın App Store’dan kaldırılması ile beraber oyunun toplam kullanıcı sayısında büyük düşüş yaşandığı ortaya çıkmıştı. Epic Games dava sürecinde Fortnite’ın yeniden App Store’da yer almasını istiyor.

Epic Games’ten Fortnite için Yeni Talep

Epic Games’ten Fortnite için Yeni Talep

Fortnite’ın App Store’dan kaldırılması sonrası Epic Games, Apple’a karşı dava açmıştı. Geçtiğimiz günlerde duruşma düzenlenmiş ve mahkemeden ilk karar çıkmıştı. Bu kararda Fortnite’ın App Store’a yüklenme talebi kabul edilmemiş ancak Unreal Engine altyapısına sahip oyunlara karşı bir yaptırımın da önüne geçilmişti. Apple, Fortnite’a uyguladığı yaptırım sonrası Epic Games’in geliştirmiş olduğu Unreal Engine altyapısına sahip oyunları da kaldıracağını duyurmuştu.

Son olarak Epic Games’in App Store’daki geliştirici hesabı da Apple tarafından silinmişti. Epic Games mahkeme süreci devam ederken Fortnite’ın yeniden App Store’da yer almasını istiyor. Bunun için şirketin mahkemeye ihtiyati tedbir kararı için başvurduğu öğrenildi. Apple, Fortnite bünyesindeki alternatif ödeme planının kaldırılması halinde oyunun yeniden iOS mağazasında yer alabileceğini açıklamıştı. Epic ise bu durumu kabul etmemekte ısrar ediyor.

Epic Games’in ihtiyati tedbir talebi 28 Eylül’de düzenlenecek duruşmada görüşülecek. Bu tarihe kadar Fortnite’ın iOS mağazasında yer alması mümkün görünmüyor. Duruşmadan nasıl bir karar çıkacağı ise merak konusu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum