Yatırım yapmaya başla!

Epic Games’in Fortnite’ın App Store’a Geri Dönmesi Talebini Mahkeme Reddetti

Epic Games ile Apple çekişmesinde yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme Fortnite’ın App Store’a eklenmesi talebini reddetti.
Epic Games’in Fortnite’ın App Store’a Geri Dönmesi Talebini Mahkeme Reddetti

Son yılların en popüler oyunları arasında battle royale türündeki Fortnite’ı gösterebiliriz. Epic Games tarafından geliştirilen oyun masaüstünün yanı sıra iOS ve Android üzerinden de milyonlarca oyuncunun ilgisini üzerine toplamıştı. Oyun bir süredir Apple’ın uyguladığı politikaların yarattığı sonuç ile gündemden düşmüyor. Apple’ın iOS mağazası App Store çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor.

Teknoloji devi uzun zamandır App Store’da uyguladığı komisyon oranları ile geliştiricilerin tepkisini topluyor. Apple geliştiricilerin elde ettiği gelirin yüzde 30’unu komisyon olarak alıyor. Epic Games ise komisyon oranından muaf olmak için Fortnite için alternatif bir ödeme sistemi geliştirdi. Ancak bu durum Apple’ın katı yaptırımı ile sonuçlandı. Oyun App Store’dan kaldırıldı.

Devamında Google’dan da benzer bir hamle geldi ve Fortnite, Android mağazası Play Store’dan da kaldırılmak durumunda kaldı. Ancak Android kullanıcıları çeşitli yollarla oyuna erişmeye devam edebiliyor. iOS tarafında ise böyle bir şey mümkün olmamakta. Epic Games, Fortnite’ın App Store’a geri dönmesi için dava açmıştı. İlk karar çıktı ve Epic Games aleyhine oldu.

Mahkemeden Epic’e Kötü Haber

Mahkemeden Epic’e Kötü Haber

Epic Games açtığı davada Apple’ın kararında geri adım atmasını ve Fortnite’ın yeniden App Store’a eklenmesini talep etmişti. Hakim verdiği kararda bu talebi reddetti. Yani Fornite bir süre daha App Store’da yer almayacak. Apple daha önce Fornite’ı kaldırmakla kalmamış ve Epic’in geliştirdiği Unreal Engine hesabını kaldırmak istemişti. Mahkeme bu durumu da değerlendirdi ve Epic Games’ten yana tavır aldı.

Bu kadar sonrası Unreal Engine’ın App Store’dan kaldırılma ihtimali ortadan kalkmış oldu. Epic Games bu karar sonrası iOS ve Mac platformları için geliştirici faaliyetlerini sürdüreceğini açıkladı. Şirket ayrıca Apple’ın rekabete aykırı politikası ile mücadele etmeyi sürdüreceğini belirtiyor.

Mahkemede Epic Games’in avukatına sorulan soruda, “Video oyun endüstrisine bakarsak %30, endüstri standardı olarak gözüküyor. Steam %30 uyguluyor; GOG, Microsoft %30 uyguluyor. Konsollarda, PlayStation, Xbox, Nintendo, GameStop, Amazon, Best Buy %30 uyguluyor. Sizin müvekkiliniz uygulamıyor. Rekabet eksikliği nerede? ifadelerine yer verildi.

Epic avukatı bu soruya cevap olarak Fortnite oyuncularının yüzde 63’ünün iOS’ta olduğunu ve Apple’ın rekabete aykırı davrandığını söyledi.

Apple’dan Konuyla İlgili Açıklama

Apple’dan Konuyla İlgili Açıklama

Karar sonrası Apple’dan da açıklama geldi. Şirketten paylaşılan yazıda, “Müşterilerimiz tüm geliştiricilerin aynı kurallara bağlı olduğu App Store’un emniyetli bir platform olmasına güveniyor. Mahkemenin Epic’in eylemlerinin kendi müşterilerinin çıkarına olmadığını tanımasından dolayı memnunuz.

App Store, 12 yıldır süren bir ekonomik mucize. Hem küçük hem de büyük geliştiriciler için dönüştürücü iş fırsatları yaratıyor. Bu inovasyon ve dinamizm mirasını gelecek yıl mahkemede paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Mahkeme kararından anlaşılacağı üzere Fortnite bir süre daha iPhone ve iPad kullanıcıları tarafından indirilemeyecek. Daha önceden oyunu yüklemiş olan kullanıcılar ise Fortnite’a halen erişebiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum