Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EPGİS Akaryakıtta Yeni Zamları Duyurdu

Petrol fiyatlarında devam eden yükseliş sonrasında EPGİS'ten beklenen zam haberleri geldi. İşte benzin ve motorin fiyatlarındaki son durum;
EPGİS Akaryakıtta Yeni Zamları Duyurdu
Yorum

Petrol fiyatlarında devam eden yükseliş, akaryakıt fiyatlarına geç olmadan yansıdı. Brent petrol fiyatı Ocak ayının son işlem gününde 30 yılın en iyi performansını kaydederken 90 dolarlık kritik seviyeyi aştı.

Şubat ayına 90,21 dolardan başlayan Brent petrol fiyatı 90,36 dolara kadar yükseldikten sonra düşüş kaydetmeye başladı. TSİ 17:00 sularında 87,48 dolara kadar gerileyen Brent petrol fiyatı, %2’den fazla değer kaybıyla işlem görüyor.

Küresel piyasalarda artan jeopolitik risklerle birlikte petrol fiyatları tırmanışa geçerken, akaryakıta zam beklentisi de artmıştı. Bugün ise Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından 02.02.2022 tarihi itibarıyla geçerli olacak zam oranları açıklandı.

EPGİS tarafından paylaşılan tweet’e göre; litre başına benzine 39 kuruş, motorine 32 kuruş zam geldi.

EPGİS Benzin ve Motorin Zamları
Kaynak: Twitter – EPGİS

Yapılan zamlarla birlikte akaryakıt fiyatları tarihin en yüksek seviyesine ulaşmış olacak. Benzin 14,5 lirayı, motorin ise 14,70 lirayı geçecek. EPGİS 20 Ocak’ta benzinin litre fiyatına 46 kuruş zam açıklamıştı. 19 Ocak’ta ise motorine 52 kuruş zam gelmişti. 12 Ocak’ta ise LPG’nin litre fiyatı 29 kuruş artmıştı.

Yılbaşından bu yana toplamda yapılan zamlar; benzinde 2,09 TL, motorinde 3,07 TL ve LPG’de 1,07 TL oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu