Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EPDK Elektrik Tarifelerinde Sorumluluğu Üstlendi

EPDK, elektrik fiyatlarını kendilerinin belirlediğine ve dağıtım şirketlerinin bunun dışına çıkamayacağına dair yazılı açıklama yaptı. İşte detaylar;
EPDK Elektrik Tarifelerinde Sorumluluğu Üstlendi
Yorum

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik tarifeleri ve dağıtım şirketlerine yönelik basın açıklaması yaptı. Pazar günü yapılan açıklama, “Öncelikle dağıtım şirketi ve görevli tedarik şirketi iki farklı tüzel kişiliktir. Dağıtım şirketi elektrik satışı yapmaz… “Kargo işi” yani taşımacılık ile görevlidir.” sözleriyle başladı.

Elektrik Tarife Fiyatlarını Dağıtım Şirketleri Değil EPDK Belirliyor

Yapılan açıklamada dağıtım şirketlerinin görevinin; sürdürülebilirliği sağlamak, arıza, bakım ve onarım yapmak, dağıtım şebekesini işletmek, gerekli yatırımları gerçekleştirmek, bağlantı taleplerini karşılamak ve tüm sisteme elektrik dağıtımı yapmak olduğu söylendi.

Bu sebeple dağıtım şirketlerinin elektrik satışı yapmadığı, sadece şebekenin işletilmesinden sorumlu yani taşımacılık görevi yapan şirketler olduğu belirtildi. Tüketicilerin aldığı elektriğin tarifelerinin EPDK tarafından belirlendiği ifade edilirken, dağıtımcıların inisiyatifleri doğrultusunda faturalarda herhangi bir oynama yapamayacaklarının altı çizildi.

Görevli tedarik şirketlerin (GTŞ), Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) üzerinden satın aldıkları enerjiyi serbest olmayan tüketicilere veya ikili anlaşması bulunmayan tüketicilere düzenlenen tarife üzerinden satmakla mükellef olduklarını açıklandı. Yine, EPDK’nın belirlediği dışında fiyat uygulamayacakları vurgulandı.

Şirketlerin 32 kuruşa satın aldığı elektriği, vatandaşa astronomik karlar ile sattığına dair çıkan söylemler hakkında, “Söz konusu fiyat, sadece enerji fiyatıdır. Herhangi bir vergi dahil değildir. GTŞ’ler nihai tüketicilere yaptığı elektrik satışının sadece %20’sini EÜAŞ’tan 31,86 kuruşa almaktadır.” açıklaması yapıldı.

13.02.2022 tarihli basın açıklamasında, GTŞ’lerin 125 kuruşa mal ettiği elektriği mesken düşük kademeye 79, mesken yüksek kademeye 135 kuruş, sanayiye 156 kuruş ve ticarethaneye 189 kuruşa sattığı söylendi.

Son olarak ise devlet desteğinden bahsedildi. Tüm nihai müşterilerin EÜAŞ üzerinden desteklenmeye bu yıl da devam edileceği belirtildi. 2022 yılında satılması düşünülen 60 milyar KWH’lik elektiğin, piyasa fiyatı olan 150 kuruş yerine, 32 kuruşa satılacağı aktarıldı. Böylece 70 milyar TL tutarında destek uygulanacağı söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu