Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyon Verilerine Odaklanan Hazine Getirileri Negatifte Seyrediyor

ABD'de bu hafta açıklanacak enflasyon verilerine odaklanan hazine getirileri
Enflasyon Verilerine Odaklanan Hazine Getirileri Negatifte Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam rakamlarının beklenenden güçlü gelmesiyle toparlanma beklentileri yükseldi. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yetkilileri ise varlık alımında azaltıma gidilebileceği yorumlarında bulundu. İstihdam bu konuda dikkat edilen konuların başında gelirken, enflasyon verileri de takip ediliyor.

Tüketici ve üretici fiyat endekslerinin bu hafta ortasında açıklanacak olması ise ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık hazine getirilerinin haftaya düşüşle başlamasına neden oldu. Getiriler ilk saatlerde bir miktar yükselse de daha sonra gerilemeye başladı.

10 yıllık hazine getirisi TSİ 16:50 sularında %1,281 seviyesinde seyrederken, 0,022 puanlık gerileme gösteriyor.
10 Yıllık ABD Tahvil Getirisi %1,281
Kaynak: MarketWatch

Getiriler geçen haftayı %1,303 seviyesinden tamamlamıştı. Bu haftaya ise aynı seviyeden başlayan 10 yıllık hazine tahvili getirisi, %1,306’ya kadar yükseldikten sonra gerilemeye başladı. Getiriler TSİ 16:30 sularında %1,268 seviyesine kadar geriledi.

10 yıllık getirilerin farklı periyotlardaki seyrine bakıldığı zaman, 5 günde 10,11 puanlık yükseliş kaydettiği görülüyor. Aylık bazda 8,61 gerileyen getiriler, yıllık periyotta 69,64 puanlık değer kazandı. Yılbaşından bu yana performansına bakıldığında ise 36,03 puanlık yükseliş görülüyor.

30 yıllık hazine tahvilinin getirisi ise %1,936 seviyesinde bulunuyor. 0,013 puanlık düşüşle seyreden 30 yıllık getiri, gün içerisinde %1,922 ve %1,954 aralığında dalgalandı. 30 yıllık tahvil getirisinin performansı, haftalık bazda 8,55 yükselişe işaret ederken, aylık bazda 6,46 düşüş gösteriyor. Yılbaşından bu yana 28,70 puanlık yükseliş kaydeden getiri, yıllık periyotta 68,16 puan değer kazandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu