Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EMO’dan Elektriğe Dair Atılan Adımlara Sert Eleştiri

Elektrik Mühendisleri Odası geçen hafta yapılan enerji zirvesinden vatandaşı rahatlatacak bir adım çıkmadığını savundu. Ayrıntılar haberimizin devamında.
EMO’dan Elektriğe Dair Atılan Adımlara Sert Eleştiri
Yorum

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in 11 Şubat’ta gerçekleştirdiği zirveye dair değerlendirmede bulundu. Bakan Dönmez 21 elektrik dağıtım şirketinin üst düzey yöneticileri ile bir araya gelmiş ve tarifelere yönelik kapsamlı bir toplantı düzenlenmişti.

EMO 47. Dönem Yönetim Kurulu basın açıklamasında, enerji fiyatlarında iyileşme iddialarının tamamen göstermelik olduğu söylendi. Açıklamada, iktidarın çözüm için derhal harekete geçmesi gerektiği ve öncelikle elektrik fiyatlarına yapılan zamların geri alınması gerektiği kaydedildi.

Toplantıda vatandaşı rahatlatacak bir adım atılmadığı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 12 Şubat’ta açıkladığı yeni tedbir paketinin de geçici çözümler içerdiği dile getirildi.

Elektrik faturasının yüzde 50’sini devletin ödediğine dair yapılan açıklama hakkında, “Bu açıklamalar vahim bir itiraf. Devlet ödemese vatandaşlara, esnafa gelen faturaların aslında daha fazla olacağı anlamına mı geliyor” şeklinde bir yaklaşımda bulunuldu.

Ülkemizde enerji piyasasında yaşanan sorunların kaynağının özelleştirme olduğu ifade edildi. Üretim şirketlerinin özelleştirilmesinin ardından varlıkların verimli işletilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi iddiasının kabusa dönüştüğü, aşırı artış nedeniyle birçok vatandaşın faturasını ödeyemez hale geldiği aktarıldı.

Dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ile kayıp – kaçak oranlarının da azalmadığı belirtilen EMO açıklamasında, yenileme ve kapasite artırımı gibi yatırımların da özel sektöre bırakılması nedeniyle, Isparta’daki gibi sorunların yaşandığı söylendi.

“Özelleştirmelerin sonuçları zamdır, pahalılıktır, karanlıktır. İktidarın tasarruf, verimlilik ve dar gelirli vatandaşlara yönelik iyileştirme iddiaları tamamen göstermeliktir.” ifadesine yer verilirken, köklü çözüm için kamusal hizmetlerin kamu eliyle verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu