Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elektrik ve Doğal Gaz Faturalarına Dair Sevindirici Haber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez elektrik ve doğal gaz faturalarına yönelik devlet desteği hakkında açıklama yaptı. Detaylar şöyle;
Elektrik ve Doğal Gaz Faturalarına Dair Sevindirici Haber
Yorum

Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada elektrik tarifelerinde yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den yeni açıklama geldi.

AA’ya yaptığı açıklamada, elektrik ve doğal gaza devlet desteğinin devam ettiğini söyledi. Dönmez, 2022 yılında da elektrikte birinci kademede yüzde 50, doğal gazda yüzde 75’lik desteğin devam ettiğini aktardı.

2021 yılında toplam hükümet desteğinin 100 milyar lirayı bulduğunu, bunun hane başına 5 milyar liraya denk geldiğini açıkladı. Bu yıl da elektrik faturalarının yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılanacağını yineledi.

Son 20 yıl içinde elektrik üretim, iletim ve dağıtım alanlarında 100 milyar dolarlık yatırım yapıldığını açıkladı. Türkiye’nin doğal gazın yüzde 99’unu, petrolün yüzde 92’sini ithal ettiğini hatırlattı. Elektrik üretiminde kullanılan dış kaynakların  yüzde 50 olduğunu söyleyen Dönmez, yapılan yatırımlar sayesinde 20 yılda toplam kurulu gücün 3,5 kat artırılarak, 100 bin megavate çıkarıldığını anlattı.

Vatandaşa yansıyacak fatura bedellerinin en aza indirilmesi için destek mekanizmalarını devreye aldıklarını belirten Enerji Bakanı, akaryakıtta da 65 milyar liralık ÖTV desteği sağlandığını söyledi.

3 milyar liralık doğal gaz desteğinden 4 milyon hanenin yararlanacağını dile getiren Dönmez, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için adımlar hakkında; “Enerji üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynak oranını artırmaya yönelik attığımız her adımı, nükleer, termik, hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal santrallerinde engellemeye çalışarak bir nevi ülkemizi karanlığa ve dışa bağımlılığa iten zihniyet, son günlerde vatandaşlarımızı da kışkırtarak bu hizmetlerin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmak istemektedir.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu