Yatırım yapmaya başla!

Ekran Kartı Satışlarında Yılın Üçüncü Çeyreği İtibariyle Büyük Artış Yaşandı

Yapılan araştırmalar ekran kartı satışlarının yılın üçüncü çeyreğinde adeta patlama yaptığını gösteriyor.
Ekran Kartı Satışlarında Yılın Üçüncü Çeyreği İtibariyle Büyük Artış Yaşandı

Günümüzde kişisel bilgisayarlar her yıl milyonlarca kişi tarafından satın alınıyor daha yüksek performansa sahip ürünler piyasaya çıkıyor. Bu ürünlere olan ilginin artması ile beraber ekran kartı, anakart ve işlemci üreticileri de büyük kazançlar elde ediyor. Yüksek performansa sahip bilgisayar alan kullanıcıların bu ürünlere yönelmesinin başlıca sebebi ise video oyun endüstrisi olmakta.

Çıkan oyunlardaki kalitenin artması ile beraber bu oyunların sistem gereksinimlerinde de yükseliş yaşanıyor. Bu da kullanıcıların daha güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duymasına neden oluyor. Oyun amaçlı toplanan bilgisayarlarda yüksek maliyetli donanımların başında ise ekran kartları geliyor. Sektörde Nvidia ve AMD sıkı bir rekabet halinde ve yüksek seviye ekran kartları ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Espor etkinliklerine olan ilginin artması ile beraber ekran kartı pazarında da artış dikkat çekiyor. Hazırlanan bir rapor 2019 yılının üçüncü çeyreği itibariyle ekran kartı satışlarında bütük artış yaşandığını ortaya koyuyor. Rekabette ise Nvidia’nın üstünlüğü göze çarpıyor.

Ekran Kartı Satışları Tırmanıyor

Ekran Kartı Satışları Tırmanıyor

Ekran kartı pazarında oyunlara olan ilginin artması ile beraber satışlarda adeta patlama yaşandı. Yılın üçüncü çeyreğine dair yapılan araştırmada satışlarda yüzde 42 oranında artış gerçekleşti. Üreticiler 10.5 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi ve yıllık bazda yüzde 6 artış yaşanmasını sağladı. Raporda ayrıca 2.8 milyar dolar işlem hacmine ulaşıldığı belirtiliyor. Analistler ekran kartı pazarının 2023 yılına kadar 15 milyar dolar ticaret hacmine ulaşacağını tahmin ediyor.

Raporda Nvidia’nın pazar payının büyük bölümüne sahip olduğu görülüyor. Şirket ekran kartı pazarının yüzde 73’üne hakim. Rakibi AMD ise yüzde 27 paya sahip ve geçtiğimiz yıla göre yükseliş kaydetti. Yılın bir önceki çeyreğinde Nvidia yüzde 68 paya sahip iken AMD yüzde 32’lik pazar payına sahipti.

Nvidia’nın RTX serisi ekran kartlarına yoğun ilgi olduğu belirtiliyor. Işın izleme teknolojisine sahip bu ekran kartları oyunlarda gerçeğe yakın görüntü deneyimi sunuyor. Raporda Nvidia’nın oyuncu ekran kartları arasında yüzde 66 oranında RTX destekli ürünler dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde AMD’nin de RTX teknolojisini kendi ekran kartlarına getirme hazırlığında olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. AMD’nin bu hamlesi ile Nvidia ile daha etkin bir şekilde rekabet edebileceği düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum