Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eğitim Tarihinde İlk! Öğretmenlik Meslek Kanunu Çıkarıldı

1960’lı yıllardan beri ihtiyaç duyulan Öğretmenlik Meslek Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye eğitim tarihinde ilk olan kanunun detayları aşağıda...
Eğitim Tarihinde İlk! Öğretmenlik Meslek Kanunu Çıkarıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ses getiren Öğretmenlik Meslek Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Öğretmenlik Meslek Kanunu, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başta değerli öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiamıza hayırlı olsun. Tarihî nitelikteki bu adıma öncülük eden Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitim camiamız adına şükranlarımı sunuyorum.”

Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, 3 Şubat’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmıştı.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiler içinde 7354 nolu kanun olarak kayıtlara geçen kanunun detayları paylaşıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Twitter hesabından yayımlanan videoda şu ifadeler kullanıldı:

“Öğretmenlik kariyer mesleği oluyor. Adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikten oluşan gelişim temelli sisteme dayalı kanun öğretmenlerin mesleğe giriş koşullarını, niteliklerini, statülerini, kariyer basamaklarını ve özlük haklarını düzenleyerek yasal bir zemine oturtuyor.”

Öğretmenlik Kariyer Mesleği Haline geliyor
Kaynak: Twitter

Öğretmenlik mesleğinin, aday öğretmenlik döneminden sonra “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacağı söylendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, meslek kanununa ihtiyacın 1960’lı yıllardan beri vurgulandığını söyledi. Öğretmenlikte 10 yılını dolduranlara uzman öğretmenlik imkanı sağlanırken bu unvanı alanların mevcut derecesine bir derece eklendiği belirtildi. Uzman öğretmenlikte 10 yılını dolduranlara ise başöğretmen imkanı sağlandığı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu