Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eczacıbaşı Hisseleri Sert Gerileyen 3Ç21 Net Karının Etkisiyle Düşüyor

Eczacıbaşı’nın net karı yılın üçüncü çeyreğinde 50,6 milyon liraya gerilerken, hisseler %2 ekside işlem görüyor.
Eczacıbaşı Hisseleri Sert Gerileyen 3Ç21 Net Karının Etkisiyle Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EİS Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazartesi günü piyasalar kapandıktan sonra dönemsel finansal raporunu açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yayımlanan rapora göre şirket, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 50 milyon 582 bin TL net kar sağladı. Bu rakam 2020’nin aynı döneminde 141 milyon TL olmuştu.

Satış gelirleri yıllık bazda %10,8 oranında artışla 257 milyon 990 bin TL oldu. Geçen yılın Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyreğinde 232 milyon 814 bin TL seviyesinde gerçekleşmişti.

Şirket hisseleri yıllık bazda üçte bir seviyesine inen net kar etkisiyle satış baskısı yaşıyor.
Eczacıbaşı Hisseleri %2,14 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

ECILC koduyla Yıldız Pazar’da işlem gören hisseler açılışı 6,04 liradan yaptı. Dün akşam 6,07 ile işlemlere veda etmişti. Saat 10.15’te 5,88 lira ile ilk yarının en düşüğünü kaydettikten sonra sınırlı toparlanma gösterdi.

Saat 12.15’te %2,14 ekside 5,93 liradan işlem görüyor. Eczacıbaşı hisseleri yatırımcısına haftalık bazda %3, yıllık %15’e yakın negatif getiri sundu. Aylık bazda ise %2’ye yakın yükseldi. Hisselerin yıllık dönemde kaydettiği en yüksek fiyat 8,75 olarak korunuyor.

Ziraat Yatırım, sabah analizinde üçüncü çeyrek finansallarının hisseleri negatif etkileyeceğini belirtti. Nitekim günün ilk yarısındaki performansa bakıldığında, tahminlerin doğru yönde yapıldığını görmekteyiz.

Üçüncü çeyrekte brüt karında %0,3 azalma olan şirketin operasyonel giderleri %43,8 artışla 55,9 milyon TL’ye yükseldi. Faaliyet gelirleri %63,1 azalarak 58 milyon TL oldu. 9 ayda elde edilen net kar ise 326,8 milyon lira ile geçen yılın aynı dönemindeki 328,9 milyon liranın altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu