Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EBRD, Ukrayna’ya ve Mültecilerin Gittiği Ülkelere Destek Olacak

Ukrayna’da savaştan etkilenen halka 2 milyar Euro’luk finansman desteği açıklayan EBRD, sığınmacıların gittiği komşu ülkelere de yardım edecek.
EBRD, Ukrayna’ya ve Mültecilerin Gittiği Ülkelere Destek Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Ukrayna için 2 milyar Euro’luk finansman paketi açıkladı. Söz konusu desteğin savaştan etkilenen vatandaşlara, şirketlere ve ülkelere yardım etmek amacıyla verildiği söylenirken, ülkenin yeniden inşası için de yardım etme sözü verildi.

Banka tarafından yapılan yazılı açıklamada, mümkün olan yerlerde firmaların işlerine devam edebilmesi için şartların oluşturulacağı ve likidite desteği sağlanacağı açıklandı.

Bunun yanında Ukraynalı mültecilerin gittiği ülkelere yardımcı olunacağı bildirildi. Rusya’ya ithalat yasağı koyan ülkelere de enerji güvenliği sağlanacağı aktarıldı. Belediyelerin insan akışını yönetmede zorluk yaşadığı ifade edilirken, bunların kadınlardan, çocuklardan ve yaşlılardan oluştuğu aktarıldı. Bankanın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle daha önce Rusya’yı kınadığı hatırlatıldı.

EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, bankanın görev ve misyonu çerçevesinde adım atacağını, önümüzdeki zamanların çok belirsiz olduğunu söyledi.

EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso
Kaynak: Twitter

Yetkililerin bu desteğin yerine ulaşması için şimdiden çalıştıklarını belirten Basso, “Eşi benzeri olmayan bir krizle karşı karşıyayız ancak tarihimiz boyunca zorlukların üstesinden gelen bir banka olduk. Ukrayna halkı bizim tam desteğimize sahip.” ifadesini kullandı.

Koşullar izin verdiği sürece bankanın, Ukrayna’nın yeniden yapılanma programında yer alacağını dile getirdi. AB ve ABD dahil olmak üzere uluslararası ortakların yanı sıra ikili bağışçılar ve diğer uluslararası finans kurumları ile de çalışmayı öngördüklerini aktardı.

Ukrayna için dört önemli unsura dikkat çeken EBRD Başkanı, bunları şu şekilde sıraladı:

  • Ödeme ve borç ertelemeleri ile yeniden yapılandırma
  • Yakıt ithalatı da dahil olmak üzere ticaret finansmanı
  • Ortaklarla koordineli olarak acil likidite finansmanı
  • Ukrayna makamlarını acil yasal ve düzenleyici müdahalelerle desteklemek için acil reform desteği.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda söz konusu desteği takdir ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu