Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Düzenleme Sonrası Elektrik Faturasındaki Düşüş Miktarı Açıklandı

Kademeli elektrik tarifesine yönelik düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanırken, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. İşte faturadaki düşüş miktarı...
Düzenleme Sonrası Elektrik Faturasındaki Düşüş Miktarı Açıklandı
Yorum

Elektrik tarifelerinde kademeli döneme geçilmesinin ardından fiyatlarda görülen artış birçok esnafın canını yakmıştı. Zamlı fiyatların ardından dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Kabine Toplantısı’nda bu konuda yeni bir karara varıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamalarda kademeli elektrik tarifeleri konusunda bir düzenlemeye gidildiğini söyledi. Buna göre; aylık tüketimi 150 kilovattan 210 kilovata çıkardıklarını ifade etti.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bugün Resmi Gazete’de yeni düzenlemeyle ilgili karar yayımlandı. Karar ile ilk kademe tüketim sınırı değiştirildi. Yüksek fatura şikayetleri üzerine yapılan çalışma sonucunda en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan elektrik tüketim tutarı 7 kilovata yükseltildi. Bu şekilde sınır 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldı.

Yapılan düzenlemenin ardından faturalara yansıyacak tutarlar değişti.
Kademeli Elektrik Faturası Düzenleme Kararı
Kaynak: Resmi Gazete

Yılbaşında yürürlüğe giren tarifeye göre; 210 kilovat saatlik tüketim için 329 lira fatura tutarı bulunuyordu. Alınan yeni kararla birlikte bu tutar 287 liraya gerilemiş oldu.

Yani yeni düzenleme sonucunda 210 kilovat saatin üzerindeki faturalarda 42 liralık bir indirim olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamasında; “Vatandaşlarımızın elektrik faturalarının iki kat, hatta üç kat arttığı yönündeki şikâyetleri üzerine ilgili kurumlarımıza elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesi talimatını verdik. Bu çerçevede en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan tüketim tutarını 7 kilovata, dolayısıyla aylık tüketimi de 150 kilovattan 210 kilovata çıkartıyoruz. Şubat ayından sarf edilecek elektriğin faturası vatandaşlarımız lehine yapılacak bu yeni düzenlemeye uygun şekilde gelecektir,” ifadelerine yer vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu